Teknoloji Haberleri

Microsoft’un Yeni Teknolojisi, Deepfake’i Çabucak Yakalıyor

Microsoft, “deepfake” olarak anılan bilgisayar tarafından yerleştirilen yüzlerle savaşmak için iki yeni bilgisayar programını gösterdi. şirkete …

Microsoft’un Yeni Teknolojisi, Deepfake’i Çabucak Yakalıyor

Microsoft, “deepfake” olarak anılan bilgisayar tarafından yerleştirilen yüzlerle savaşmak için iki yeni bilgisayar programını gösterdi. şirkete göre yeni uygulamalar, üstünde oynanan videoları algılayabiliyor, görüntülerdeki bireylerin gerçek olup olmadığını söyleyebiliyor.

Müşteri güvenliği ve güveninden sorumlu kurumsal başkan yardımcısı Tom Burt ve baş bilim sorumlusu Eric Horvitz bir blog yazısında şunları belirtti: “Dezenformasyon birçok biçimde geliyor ve yalnız başına hiçbir teknoloji, kişilerın neyin doğru ve doğru olduğunu deşifre etmesine yardımcı olma zorluğunu çözemez.

Microsoft’un çalışmaları, deepfake’in giderek daha büyük bir tehlike haline geldiğinin bir işareti. İnsanlara video ve ses kayıtlarında dilediğiniz şeyi söyletip yaptırmaya imkan tanıyan teknolojiyi kullanmak bugün basit bir iş olmasa da, giderek kolaylaşıyor ve algılanması zorlaşıyor. Teknoloji ile örneğin seçimler evvelsinde bir siyasetçiye yapmadığı bir şeyi yapmış gibi göstererek onu karalamak mümkün hale geliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ