Teknoloji Haberleri

Mısır’da mühürlü 2.500 yıllık 13 adet lahit keşfedildi! İçlerinde ne var?

Mısır’daki Sakkara’da 2.500 yıl evvelsine ait en az 13 ahşap lahitten oluşan sıra dışı bir toplu mezar bulundu. yer alan lahitlerin 1000 yıl …

Mısır’da mühürlü 2.500 yıllık 13 adet lahit keşfedildi! İçlerinde ne var?

Mısır’daki Sakkara’da 2.500 yıl evvelsine ait en az 13 ahşap lahitten oluşan sıra dışı bir toplu mezar bulundu.

yer alan lahitlerin 1000 yıl süresince bozulmadan kalmış ve onca zaman sonra bile hala mühürlü halde olduğu görüldü.

Ahşabın Üzerindeki Renkler Bile Bozulmamış Halde

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı’na göre, lahitler art arda yığılmış, yerden 11 metre aşağıda bir mezar boşluğunda bulundu. O kadar iyi korunmuşlar ki, ahşabın üstündeki boyaların renkleri bile hala bozulmamış. İlk analiz, lahitlerin gömüldüklerinden beri büyük olasılıkla mühürlü kaldıklarını gösteriyor.

Bakan Khaled Al-Anani, mezarda hala keşfedilmemiş daha fazla lahit yer aldığınu sözlerine ekledi

Sakkara, Eski Mısır’ın Mezarlığıydı

Sakkara’nın bir zamanlar eski Mısır’ın başkenti olan Memphis’in mezarlığı olarak kullanıldığına inanılıyor. Mısırlılar 3000 yıl süresince ölülerini buraya gömdüler; bu nedenle arkeolojik açıdan çok ilgi gören bir yer haline geldi.

yalnızca Soyluların Gömüldüğü Bir Mezarlık Değil

Mezar eşyaları, çizimler, mumyalanmış hayvanlar ve zengin bir biçimde hazırlanmış mezarlarla burada gömülü olanların yalnızca yüksek rütbeli soylular ve memurlar olmadığı anlaşılıyor. Son kazılar , büyük bir olasılıkla orta sınıftan yahut işçi sınıfından kişilerın da olduğu daha basit gömüleri ortaya koydu.

Bin Yıl süresince Mezarlar Yağmalandı

Mısır’da tarih süresince, bu tür birçok mezar yağmalandı. Zengin mezarları bile dış etkilere karşı yeterince dayanamadı. Bu yüzden, bunca zamandır bozulmamış ve açılmamış bir lahit topluluğu bulmak, içinde el değmemiş mezar eşyalarının bulunma olasılığı anlamına geliyor.

Lahitlerde Tehlikeli Sıvı Olabilir mi?

Tabutların tahtadan yapıldığı ve kuru bir yere gömüldüğü düşünüldüğünde, içinde saklanan herhangi bir tehlikeli sıvı bulunma olasılığı oldukça düşük. Bununla beraber, potansiyel mezar eşyaları bize yalnızca kimin gömüldüğünü değil, ne kadar önemli olduklarını da söyleyebilir. 

Keşif, eski Mısır cenaze törenleri hakkındaki sürekli büyüyen anlayışımıza katkıda bulunacak gibi görünüyor.

Yeni Lahitler Çıkarılmaya devam etmekte

Lahitlere gömülen bireylerin isimleri ve kimlikleri hala keşfedilmedi. Lakin sahadaki kazı çalışmaları devam ederken, bu balakanın yanı sıra kuyuya gömülü toplam lahit sayısının da yakın zamanda bulunması bekleniyor.

Mısır, kültür turizmini 1 Eylül’de müzelere ve arkeolojik alanlara yeniden açtı. Bu nedenle hükumet Mısır’ın antik eserlerini ziyaret etmeye yönelik turist ilgisini yeniden çekmeye çalışıyor. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda Bakanlıktan büyük bir olasılıkla daha fazla duyuru gelecektir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ