Teknoloji Haberleri

NASA, Ay’dan Getirilecek Toz yahut Toprak Örnekleri İçin Para Ödeyecek

NASA, bazı özel firmalara çağrı yaparak “Ay yüzeyinden belirli miktarlarda Ay tozu yahut Ay taşı toplamaları” için para vereceğinı sözlerine …

NASA, Ay’dan Getirilecek Toz yahut Toprak Örnekleri İçin Para Ödeyecek

NASA, bazı özel firmalara çağrı yaparak “Ay yüzeyinden belirli miktarlarda Ay tozu yahut Ay taşı toplamaları” için para vereceğinı sözlerine ekledi Ajans, firmalardan başvurularını yapmalarını talep ediyor ve Amerika Birleşik Devletleri haricindeki firmalarla da çalışmaya açık olduğunu söylüyor.

NASA, firmaların bu işi yaparken konum verisini paylaşmalarını lüzumlu tutacak. Toplanan malzemeler yalnızca NASA’ya ait olacak ve ajans, 2024’e kadar örneklere ulaşmayı planlıyor.

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine bir blog yazısı ile “insanlığın tamamına fayda sağlayacak olan yeni bir keşif ve buluş çağını güçlendirmek için bu planı eyleme geçirdiklerini” sözlerine ekledi

NASA’nın 2024 Ay görevine hazırlanmak için başka projeleri de bulunuyor. bunun yanısıra Mars’tan Dünya’ya toprak örneği getirmek için Avrupa Uzay Ajansı ile de beraber çalışılıyor. NASA’nın OSIRIS-REx ekibi, ajansın ilk asteroid örneği toplama görevi üstünde bir süredir çalışıyor. Antarktika’da yer alan bir meteorun kısa bir süre evvel kanıtladığı üzere, ufak miktarda uzay kayası bile büyük buluşlara yol açabiliyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ