Teknoloji Haberleri

Nasa Dünya’nın İlk Sessiz Süpersonik Uçağını Yapıyor

Nasa Dünya’nın İlk Sessiz Süpersonik Uçağını Yapıyor

NASA, patlama yerine gürleyen süpersonik bir uçak yapmak istiyor. Bunu yapmak için, şirketin süpersonik şok dalgalarının nasıl çalıştığının ayrıntılı bir şekilde anlaması gerekiyor. Bazı zihin büken yeni görüntüler ilk kez şok dalgalarının uçuşta nasıl etkileşime girdiğini gösteriyor.

Görüntüler gerçek dışı görünüyor. İki ABD Hava Kuvvetleri T-38 eğitim jetini, yanlarına doğru yayılan çizgilerle ve arkalara doğru yayılan tüylerle gösteriyorlar. Bu bize, zeminde sonik patlama olarak duyulan şok dalgalarının muhteşem bir görselleştirmesini sunuyor.
NASA, bunların “uçuş sırasında iki süpersonik uçaktan gelen şok dalgalarının etkileşiminin ilk görüntüleri” olduğunu söyledi. Olay, ajansın Kaliforniya, Edwards’taki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’ndeki Havadan Havaya Arkaplan Odaklı Schlieren (AirBOS) uçuşlarının son aşamasında gerçekleşti.
NASA’nın gelişmiş havadan havaya görüntüleme sistemi, bütün sistemin çalışmasını sağlamak için biraz süslü bir uçuş gerektiriyor. T-38’ler, yaklaşık 30 metre mesafedeki formasyona çıktılar. Bir NASA B-200 King Air uçağı, T-38’lerin süpersonik hızlarda altında uçarken kamera sistemini taşıdı. Zamanlama mükemmel olmalıydı ve öyleydi.
Araştırma mühendisi Neal Smith, “İlginç olan, arkadaki T-38’e bakarsanız, bu şok dalgalarının bir kıvrımda etkileşime girdiğini görüyorsunuz” dedi. “Bunun nedeni takip eden T-38’in önde giden uçağın ardından uçması, bu yüzden şokların farklı şekillerde oluşması.”
NASA, X-59 Sessiz Süpersonik Teknolojisi X-Plane üzerinde çalışmaya devam ettiğinden, veriler ve görüntüleme sistemi daha kullanışlı olacak gibi görünüyor. Şirket, mevcut uçak tasarımlarının büyük, rahatsız edici patlamasını kaldırarak karada süpersonik uçuş yapmayı umuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ