Teknoloji Haberleri

Nasa’dan özel şirketlere ay madenciliği teklifi

Özel şirketlerin uzaydaki çalışmalarını fırsata çevirmek isteyen NASA, ayda kaynak çıkarmak maksadıyla özel şirketlerle ortaklığı yapma …

Nasa’dan özel şirketlere ay madenciliği teklifi

Özel şirketlerin uzaydaki çalışmalarını fırsata çevirmek isteyen NASA, ayda kaynak çıkarmak maksadıyla özel şirketlerle ortaklığı yapma arayışında olduğunu açıkladı. NASA, bu şirketlerden kaya, toprak ve diğer ay malzemelerini satın alacağını belirtirken, söz konusu şirketlerin de ay madenciliği yapabilecek robotlar üretmesini istedi.

NASA ay madenciliği işini özel şirketlere devrediyor

Halihazırda NASA’nın başındaki isim olan Jim Bridenstine, yayınladığı resmi blog yazısında uzay ajansının artık özel şirketlerden aya ait parçaları satın almaya başlayacağını açıkladı. Bunun yanı sıra yayınladığı bir tweette de; “NASA, ticari sağlayıcılardan ay toprağı satın alıyor. Uzay kaynaklarını çıkarmak ve ticaretini yapmak için düzenlemeleri yapma zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

NASA tarafından verilen bilgilere göre şirketler topladıkları materyalleri uzay ajansının sistemine dahil etmek zorunda olacak. Kaynaklar devrin daha sonra yalnızca NASA’nın mülkü olarak kalacak.

Ay’a 2024 senesinde yeniden çıkmayı amaçlayan ajans, bu tarihten evvel madencilik hizmetlerinin devrini tamamen sağlamayı planlıyor. 2024 senesinde ilk kadın astronotu ay yüzeyine yollamayı amaçlayan NASA, söz konusu örnekler içinse 15 ile 25 bin dolar arası bir fiyat belirlemeyi uygun görmüş durumda.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ