Teknoloji Haberleri

Neden Hala Oyunlarda CD’lere Gereksinimimiz Var? CD mi, Yoksa Kod mu Daha Âlâ?

Şu an Microsoft Flight Simulator 2020 oyun dünyasına damgasını vurdu, en çok konuşulan oyunlar içinde başı çekiyor. Buradaki yazımızda kapsamlı …

Neden Hala Oyunlarda CD’lere Gereksinimimiz Var? CD mi, Yoksa Kod mu Daha Âlâ?

Şu an Microsoft Flight Simulator 2020 oyun dünyasına damgasını vurdu, en çok konuşulan oyunlar içinde başı çekiyor. Buradaki yazımızda kapsamlı bir incelemesini bulabileceğiniz Flight Simulator 2020 ilgi alanınıza girer mi bilinmez, Lakin oyun dünyasına kazandırdığı, bir kilometre taşı niteliğinde.

Oyun dünyasında bulut servislerin yoğun olarak konuşulmaya başlandığı bu zamanda, yurt haricinde uygulanmaya da başlanan, Lakin Türkiye’nin internet altyapısı sebebiyle hala yakın gelecekte yaygın kullanımını beklemediğimiz Cloud Gaming ile beraber artık bırakın oyunları, bir cihaza bile ihtiyacımız olmayacak.

DVD’lerin bir anda ortadan kalktığında DVD koleksiyonu yapan arşivcilerin kendilerini kötü hissettiği bir geçiş dönemi, şimdilerde oyun dünyası için de yaşanıyor. Artık fiziksel kopya yerine, daha çok dijital kopya ediniyor, oyunları dijital kütüphanemizde biriktiriyor. Peki, dijital kopya mı yoksa, fiziksel kopya mı? Hangisi daha avantajlı.

Dijital kopyanın kaybolmaması yahut yer kaplamaması gibi avantajları var, bunun yanısıra her an elinizin altında olması da cabası. Bunun yanı sıra çizilme ve bozulma gibi dertleri de yok. Lakin fiziksel kopyalar daha ucuza mal edilebiliyor. İnternette değişik oyun kampanyalarını bulabiliyor ve bunları dijital kopyalardan çok daha ucuza mal edebiliyorsunuz. Dijital kodlar için ise, yılın belli zamanlarında bazı zaman kampanyalar düzenleniyor, Lakin burada platforma bağlısınız.

buna karşın fiziksel kopyaları üçüncü şahıslardan da satın alabiliyor, Böylece takas yoluna gidebiliyor yahut dostunızdan ödün alabiliyorsunuz. Bu da en büyük avantajlarından bir başkası.

Eğer koleksiyoner ve fiziksel kopya meraklısıysanız sizin için iyi haber: Yeni nesil oyun konsollarında fiziksel sürücüler (en azından bu nesilde; bir sonrakinden pek emin değiliz.) bulunacak. Fiziksel kopya ile işi olmayanlar için de yine sürücüsüz konsol seçeneği mevcut olacak.

PlayStation 5, 2 farklı versiyonla satışa çıkacak. Bunlardan biri fiziksel sürücülü olacakken, bir başkası ise bu cihazdan arınmış biçimde gelecek. Lakin bize kalırsa, sürücülü modeli tercih etmek daha mantıklı olacaktır, zira aksi halde olur da bir gün disk üstünden oyun oynamak isterseniz, konsola bakmakla yetineceksiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ