Teknoloji Haberleri

Netflix, Apple ve Facebook Üzere Devlerin Alan Isimlerine Dikkat!

İnternet kullanıcıları, web üstünde marka, hizmet ve siteleri ararken Tamamen doğal olarak alan adına bakıyorlar. Bunu kötüye kullanmaya çalışan …

Netflix, Apple ve Facebook Üzere Devlerin Alan Isimlerine Dikkat!

İnternet kullanıcıları, web üstünde marka, hizmet ve siteleri ararken Tamamen doğal olarak alan adına bakıyorlar. Bunu kötüye kullanmaya çalışan saldırganlar, “cybersquatting” olarak anılan saldırılarla markaları taklit ederek, olta saldırısı gibi değişik saldırılar düzenliyorlar.

Cybersquatting’in amacı, şu an ziyaret ettiğiniz web sitesinin gerçekten o site olduğu hakkında sizi inandırmak. Bunun için örneğin WhatsApp için whatsa1pp[.]com gibi bir adres kullanılabiliyor. Palo Alto Networks’ün raporuna göre aralık ayında bu amaçla 13.857 alan adı belirtildi. Bu, günde 450 alan adına denk geliyor. Güvenlik firmasına göre taklit edilen alan adlarının yüzde 18,59’u kötü amaçlı ve zararlı dağıtmak, olta saldısı düzenlemek gibi saldırılarda kullanılıyordu. Yüzde 36,57’sinin ise ziyaret edilmesinin kullanıcı için yüksek risk taşıdığı belirtiliyor.

Araştırma, saldırıların özellikle bilinen arama motorlarına ve sosyal paylaşım sitesi, finans, alışveriş ve banka sitelerine odaklandığını gösterdi. Bunun nedeni olarak, kullanıcıların bu sitelerle duyarlı bilgilerini paylaşmaya özellikle hazırlıklı olmaları. Geçen sene aralık ayında en çok kötüye tercih edilen alan adlarının içinde PayPal, Apple, Royal Bank, Netflix, LinkedIn, Amazon ve Dropbox bulunuyor.

Palo Alto Networks, cybersquatting’in kurbanı olmak istemeyen şirketlere, bu tür alan adlarını yakın zamandan izleyip onları engellemelerini öneriyor. şirketin kullanıcılara önerisi ise alan adlarını doğru yazmaları ve herhangi bir siteye girerken alan adının sahibinin güvenli olduğunu iki kez kontrol etmeleri.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ