Teknoloji Haberleri

Netflix’in tartışmalı çocuk sineması için yaptırım kapıda

Netflix’in açıklamasında kullandığı ifadeler sebebiyle eleştiri oklarının hedefinde olan Cuties filmi Türkiye’de yayımlanacak ismiyle Minnoşlar …

Netflix’in açıklamasında kullandığı ifadeler sebebiyle eleştiri oklarının hedefinde olan Cuties filmi Türkiye’de yayımlanacak ismiyle Minnoşlar filmi hakkında RTÜK’ten yaptırım geliyor. Netflix Türkiye‘de 9 Eylül 2020 tarihinde seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan film daha çıkmadan büyük bir tartışmanın fitilini ateşlemeye yetmişti. paylaştığı fragmanla da tepki çeken Netflix daha sonra geri adım atmış olmasına karşın RTÜK inceleme başlatmıştı. Netflix Cuties filmi için yaptırım geliyor, neler olacak?

Netflix Cuties filmi için yaptırım geliyor

Fransız yapımı olan Cuties, değişik sinema festivallerinde adaylıkları bulunuyor. Film bunların yanında komedi ve drama kategorisinde bulunuyor. Sundance Film Festivali’nde En kaliteli yönetmen kategorisinde ödül kazanan film, Türkiye’de çocukluğu istismar ediyor gerekçesiyle RTÜK’e binlerce şikâyet yapılmasına neden olmuştu. Bu sebeple Netflix’i ve filmi incelemeye alan RTÜK, konuyla alakalıki raporunu yeni yayımladı.

İHA(İhlas Haber Ajansı)’nın paylaştığı rapora göre, raportör raporunu tamamlandı ve RTÜK Başkanlık makamına katalogdan çıkarma ve idari para cezası uygulanması için sunuldu. Netflix bu filme dair politikasını değiştirmezse perşembe günü yapılacak Üst Kurul görüşmesinde Netflix ile ilgili yaptırım kararının gelmesi bekleniyor.

Platformun yaptırım kararının verilmesine rağmen filmi yayımlaması halinde ise geçici olarak yayın lisansının iptal edilmesi söz konusu olacak.

Netflix’te 9 Eylül 2020 tarihinde yayımlanacak filmin 11 yaşındaki bir çocuğu konu alacağı biliniyor. Bunun yanı sıra yapılan açıklamada ”Dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk” şeklinde bir ifadenin yer alması tepki çekmiş bakanlık devreye girerek RTÜK’e başvuruda bulunmuştu.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ