Teknoloji Haberleri

Nokia’nın A’dan Z’ye muvaffakiyetleri ve başarısızlıkları

Nokia… Bir devrin başlangıcı Lakin günümüzde mobil cihaz pazarında Apple, Samsung ve Huawei gibi devlerin karşısında yerle bir olmuş Finlandiya …

Nokia… Bir devrin başlangıcı Lakin günümüzde mobil cihaz pazarında Apple, Samsung ve Huawei gibi devlerin karşısında yerle bir olmuş Finlandiya merkezli efsane 3310’un yaratıcısı Nokia. Methiyeler dizsek Tabiki burada upuzun bir liste olur Lakin bu yazıda Nokia’nın yalnızca başarılarından değil başarısızlıklarından da söz edeceğiz. Nokia, 12 Mayıs 1865 tarihinde Tampere Finlandiya’da kuruldu ve hayatımıza katıldı. Peki bu hikâye nasıl başladı? İşte Nokia’nın başarıları ve başarısızlıkları:

Nokia’nın başarıları ve başarısızlıkları

Nokia’nın 2010’lu yıllarda büyük oranda piyasadan silinmele yüz tuttuğunu söylemek mümkün peki bu noktaya nasıl gelindi? Ya da neden gelindi? Öncelikle Nokia’nın tarihine kısa bir bakış atalım.

Nokia’yı teknolojik cihazlarıyla biliyor olsak da Nokia da diğer pek çok teknoloji firması gibi başka bir sektörden teknolojiye kaydı.

Şirket Aslını söylemek gerekirse 1865 senesinde Finlandiya’nın güneybatısında konumlandırılan ve maden mühendisi Fredrik Idestam tarafından kurulan bir kağıt fabrikası olarak hayatına başladı. Tabiki o zamanlarda ismi Nokia değildi. Şimdiki ismiyle Nokia 30 yıl süresince kağıt fabrikası olarak çalıştıysa da 30 yılın sonunda elektrik üretimine de girişti.

1967’ye kadar ortaklaşa üç şirket olarak enerji sektöründe yer alan Nokia’nın da içinde yer aldığı bu holding, 1967 senesinden sonra Nokia Corporation’a evrildi. Yeni kurulan şirket ilk aşamada, kağıt, elektronik, kauçuk ve kablo alanlarında faaliyet gösterdi. Bunların yanında yan ürünleri de üretilmeye başlandı.

Yıllar içinde kendisini farklı bir noktaya taşıyan Nokia, 1979 senesinde renkli televizyon üreticisi Salora ile radyo telefon firması oluşturmak adına bir ortaklığı yaptı. Birkaç yıl içinde sistemi oturtan Nokia; İsveç, Danimarka, Norveç ve Finlandiya’yı bir araya getiren Nordic Mobile Telephone ağı adlı dünyanın ilk ülkeler arası hücresel ağını başlatmış oldu. bununla beraber firmasın yükselen ivmesi başlamış oldu. Dünyanın ilk otomobil mobil cihazınu üreten şirket 10 kg kilograma ulaşan bu cihazı piyasaya sürdü.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ