Teknoloji Haberleri

Numaradan isim sorgulama nasıl yapılır?

Telefon numaralarımız artık internet ortamında üye olduğumuz, alışveriş yaptığımız her kurum tarafından saklı tutuluyor. Kimi zaman da yalnızca …

Telefon numaralarımız artık internet ortamında üye olduğumuz, alışveriş yaptığımız her kurum tarafından saklı tutuluyor. Kimi zaman da yalnızca bir sefer kullanacağımız bir platforma üye olmak için telefon numaramızı paylaşmak zorunda kalıyoruz. Durum böyle olunca, numara satın alan şirketler tarafından da alakasız aramalar ve kısa iletilar alabiliyoruz. Üçüncü taraf şirketlerin kolayca ele geçirdiği numaramız, Aslını söylemek gerekirse çok büyük bir veritabanına eklenmiş oluyor. Tanımadığınız numaralardan gelen arama ve iletiların kime ait olduğunu öğrenmek için gereken işlem numaradan isim sorgulama yapmak.

Tanımadığınız numarayı, abonesi olduğunuz operatörünüz aracılığıyla kime ait olduğunu öğrenmenin en kesin çözüm olduğunu aktarabiliriz. Sizler için ülkemizde hizmet veren Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone aracılığıyla numaradan nasıl isim sorgulayabileceğinize dair bir rehber bir araya getirdik.

Numaradan isim sorgulama nasıl yapılır?

Turkcell numaradan isim sorgulama (Ücretli)

BİRİNCİ YÖNTEM

1. adım: mobil cihazınuzdan iletilar uygulamasını açın.

2. adım: Yeni ileti oluşturun.

3. adım: Metin bölümüne KIM yazdıktan sonra boşluk bırakıp sorgulamak istediğiniz numarayı başında sıfır olmadan yazın.

4. adım: iletiınızı 2200 numarasına gönderin.

Turkcell üstünden sorgulama işleminde kullanıcılardan ileti başına 4.50 TL işlem ücreti alınıyor. Sorgulama yapmadan evvel ön ödemeli hat kullanıyorsanız TL bakiyenizi kontrol etmenizde yarar var.

İKİNCİ YÖNTEM

Turkcell’den numara sorgulamanın ikinci yolu ise 11832 numaralı Turkcell Bilinmeyen Numaralar Servisi‘ni direkt arayabilirsiniz. 11832’ye yapacağınız aramanın ücreti ise dakika başına 1.8 TL‘dir.

Türk Telekom numaradan isim sorgulama (Ücretli)

BİRİNCİ YÖNTEM

1. adım: mobil cihazınuzda arama ekranını açın.

2. adım: *100# numaralarını tuşlayarak arama yapın.

3. adım: Karşınıza çıkan işlemler menüsünden Bilinmeyen Numaralar Servisi‘ni seçin.

4. adım: Bu servis üstünden isim ya da numara ile sorgulama uygulayabilirsiniz.

İKİNCİ YÖNTEM

Türk Telekom’dan numara sorgulamanın ikinci yolu ise 11855 numaralı Türk Telekom Bilinmeyen Numaralar Servisi‘ni direkt arayabilirsiniz. Her iki yöntem için işlem ücreti ise dakika başına 1.60 TL‘dir.

Vodafone numaradan isim sorgulama

BİRİNCİ YÖNTEM

1. adım: mobil cihazınuzdan iletilar uygulamasını açın.

2. adım: Yeni ileti oluşturun.

3. adım: Metin bölümüne KIM yazdıktan sonra boşluk bırakıp sorgulamak istediğiniz numarayı başında sıfır olmadan yazın.

4. adım: iletiınızı 7048 numarasına gönderin.

İKİNCİ YÖNTEM

Vodafone’dan numara sorgulamanın ikinci yolu ise 11842 numaralı Vodafone Bilinmeyen Numaralar Servisi‘ni direkt arayabilirsiniz. Vodafone, diğer iki operatörün aksine SMS ve telefonla sorgulama işlemleri için herhangi bir ücret talep etmiyor.

Bu üç operatörden sorgulama işlemini nasıl yapabileceğinize dair rehberimiz burada bitti. Operatör yerine uygulamalar üstünden numara sorgulaması yapmak isterseniz Numara sorgulama nasıl yapılır? rehberimize göz atabilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ