Teknoloji Haberleri

NVIDIA Yüksek Performanslı Yonga Üreticisi Mellanox’u 6,9 Milyar Dolara Satın Aldı

NVIDIA Yüksek Performanslı Yonga Üreticisi Mellanox’u 6,9 Milyar Dolara Satın Aldı

Kendi kendini süren ve ağ oluşturma segmentini artıracak bir teklifte Intel’i yendi.

 

NVIDIA, İsrailli yonga üreticisi Mellanox’u bugüne kadar elde ettiği en büyük satın alma olan 6.9 milyar dolara satın aldığını doğruladı. Birkaç gün söylentiye neden olan teklifin, Intel tarafından birkaç ay önce yapılan 6 milyar dolarlık teklifin üzerine verildiği bildiriliyor. Raporda, NVIDIA’nın satışlarının yaklaşık üçte birini oluşturan sunucu pazarında daha iyi rekabet etmesine yardımcı olacağı bildiriliyor.

Mellanox öncelikle, yüksek hızlı ethernet ve sunucuları bağlayan InfiniBand ağlarına güç veren çipler üretiyor. Bu tür ürünler veri merkezlerinde ve depolamada ve ayrıca AI ve diğer veri yoğun hesaplama türleri için kullanılan yüksek performanslı süper bilgisayarlarda kullanılıyor.

NVIDIA CEO’su Jensen Huang, “AI ve veri biliminin yanı sıra milyarlarca eşzamanlı bilgisayar kullanıcısı ortaya çıkması, dünyanın veri merkezleri üzerinde havaya uçma talebini artırıyor” dedi. “Bu talebe cevap vermek, dev bir veri merkezi ölçekli bilgi işlem motoru oluşturmak için akıllı ağ oluşturma kumaşları üzerinden çok sayıda hızlı bilgi işlem düğümünü birbirine bağlayan bütünsel mimarileri gerektirecek.”

NVIDIA, geçtiğimiz çeyrek dönemde Bitcoin madenciliğindeki düşüş, son GPU’ların ılık satışları ve Çin’deki ticaret sorunları nedeniyle gelirinin yüzde 22 azaldığını gördü. Parlak noktalardan biri, ürünlerinin özerk araçlar, robotlar ve sinir ağları için kullanıldığı AI ve bulut bilişim olmuştu.

Mellanox’un devralınmasıyla NVIDIA bu alanlarda genişleyebilecek. NVIDIA, İsrailli şirketin teknolojisinin “dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarının yarısından fazlasında” ve “aşırı ölçekli veri merkezlerinin” kullanıldığını belirtti. Bu alanlardaki iş yüklerinin katlanarak arttığını, ancak Moore Yasası nedeniyle CPU performansının yavaşladığını da ekliyor. Bu da hem NVIDIA hem de Mellanox’tan gelen ürünlere olan talebi arttırdı. Mellanox CEO’su Eyal Waldman, “İki şirketimizi bir araya getirmek, uzun zamandır devam eden ortaklığımızın doğal bir uzantısı olarak karşımıza çıkıyor ve ortak performans odaklı kültürlerimiz için mükemmel bir seçim” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ