Teknoloji Haberleri

OPPO ColorOS 11 Tanıtıldı! İşte OPPO’nun Yeni İşletim Sistemi!

OPPO, işletim sistemi arayüzü ColorOS’in yeni versiyonu ColorOS 11’i bugün gerçekleştirdiği online bir etkinlikle tanıttı. Bu lansmanın Google’ın …

OPPO ColorOS 11 Tanıtıldı! İşte OPPO’nun Yeni İşletim Sistemi!

OPPO, işletim sistemi arayüzü ColorOS’in yeni versiyonu ColorOS 11’i bugün gerçekleştirdiği online bir etkinlikle tanıttı. Bu lansmanın Google’ın Android 11‘i duyurmasının hemen daha sonra yapılması, iki şirket içindeki yakın ortaklığıne işaret ediyor.

Kullanıcı tecrübeleri kişiselleşiyor

ColorOS 11, kullanıcıların hayal güçlerini serbest bırakmasına ve tecrübelerini kişiselleştirmesine yardımcı olmak için benzeri görülmemiş düzeyde bir özelleştirme olanağı sunuyor. Kullanıcılar kendi duvar kağıtlarını, yazı tiplerini, zil seslerini ve ikonlarını oluşturabiliyor. Güncelleme aynı zamanda Android’in Karanlık Modu’nu, üç renk düzeni ve farklı kontrast seviyeleriyle geliştiriyor. Bunun yanı sıra OPPO Relax 2.0, kullanıcıların kendi White Noise karışımlarını oluşturmalarına imkan tanırken aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki şehirlerden gelen geniş ve kapsamlı bir ses koleksiyonu sunuyor.

ColorOS 11’in kullanıcı arayüzü özelleştirmesine odaklanmasının, kullanıcıların daha fazla kişiselleştirilmiş bir telefon deneyimi talebine dayandığını söyleyen OPPO ColorOS Tasarım Projesi Lideri Lynn Ni;”ColorOS ekibi kullanıcı geri bildirimlerini dikkate aldı ve değişik sahip olduğu özellikleri kapsayan daha kişiselleştirilmiş bir kullanıcı arayüzü sundu. Böylece, kullanıcılara yaratıcılıklarını göstermelerini ve mobil cihazlarındaki uygulamaları kontrol edebilmelerine imkan tanıyan sağlayan bir alan sağladık” dedi.

Daha fazla verimlilik

ColorOS 11, iş ve günlük kullanım verimliliğini artıran güçlü özelliklerle donatıldı. Bunlar içinde, OPPO ve Google ortaklığıyle oluşturulan ilk yenilik olan ve Google Lens tarafından desteklenen Üç Parmakla Çeviri donanımı bulunuyor. Bu özellik aracılığıyla üç parmak hareketiyle çekilmiş basit bir ekran görüntüsündeki metin seçiliyor ve çevriliyor.

Başka bir yeni özellik olan Flexdrop , çoklu görevler için kolay ve sezgisel bir çözüm sağlıyor. Öncelikle oyuncular ve videoseverlere fayda sağlayacak bu özellik, kullanıcıların aynı anda video ve metin görüntüleyebilmesine imkan veriyor. Kullanıcılar, yeni uygulama indirmeden de yeni bir Cihaz Kontrol menüsü aracılığıyla farklı akıllı ev cihazları içinde geçiş yapabiliyor ve bunları kontrol edebiliyor.

Pil kullanımını en üst düzeye çıkaran Süper Güç Tasarruf Modu, düşük pil durumlarında çalıştırmak üzere kullanıcıların 6 uygulama seçmesine imkan tanıyor. Bunun yanı sıra Pil Koruması, kullanıcı alışkanlıklarını öğrenerek dengesiz güç voltajlarında gereğinden uzun şarj süreçlerinin yol açtığu hasarların önüne geçiyor. Özellik, pil seviyesi geceleri %80’e ulaştığında şarjı akıllıca duraklatıyor ve kullanımdan sonra kaldığı yerden devam ederek kullanıcılar uyandığında tam şarj sunuyor.

Hayatı akışına bırakan ekran

Yüksek kare hızları, sektör için olumlu bir gelişme olsa da mobil cihazlar özellikle bu nedenle gecikmeler ve takılmalar yaşıyor. Bunun önüne geçmek için ColorOS 11, OPPO’nun tescilli gecikme azaltma motorunu Quantum Animation ile birleştiren UI First 2.0’ı tanıttı. Bu yenilik, RAM kullanımını %45, tepki oranını %32 ve kare hızını %17 artırıyor.

bunun yanısıra, AI Uygulama Ön Yükleme, en çok tercih edilen uygulamaları evvelden yüklemek için kullanıcı davranışını öğrenerek yükleme sürelerini kısaltıyor. SuperTouch ise kullanıcı senaryolarını akıllı bir biçimde tanımlıyor ve dokunma tepki hızını buna göre optimize ederek sistem akıcılığını artırıyor.

Daha fazla gizlilik

ColorOS 11, Android 11’in yeni eklenen gizlilik alternatiflerini içerirken bir dizi ek gizlilik koruması ve veri güvenliği sahip olduğu özellikleri de sunuyor. Private System[3] uygulamaların ve verilerin ikinci bir sürümünün orijinalinden bağımsız olarak uğraştığı ayrı bir sistem oluşturuyor ve yalnızca ayrı bir parmak izi taraması yahut parola ile erişilebiliyor.

Uygulama Kilidi için oluşturulan yeni bir kısayol, kullanıcıların uygulamaları şifre, parmak izi yahut yüz doğrulama yoluyla kilitlemesini sağlıyor. İzin sistemi, uygulama kapatıldığında kamera, mikrofon ve konum erişimini sıfırlayan değiştirilebilir izinlerle geliştirildi. Bunların yanında, otomatik sıfırlama izinleri, uzun zamandır kullanılmayan uygulama izin ayarlarını varsayılana döndürüyor. Kapsamlı depolama, kötü amaçlı uygulamaların diğer uygulamaların verilerine erişmesini önlemek için telefon verilerine erişimi kısıtlıyor ve bunu yapmak için kullanıcı izni istiyor.

Find, Reno ve A Serisi modelleri kapsayacak

Önümüzdeki haftalarda resmi bir sürümle sunulacak olan ColorOS 11’in mevcut beta sürümü, teknoloji meraklısı kullanıcıları yeni sahip olduğu özellikleri keşfetmeye ve geri bildirim sunmaya davet ediyor. ColorOS 11, Find X2 Serisi ve Reno3 Serisi’nden başlayarak birbirini takip eden güncellemelerle sunulacak. Tüm yenilikler Find, Reno, F ve A serileri dahil olmak üzere 28 modeli kapsayacak.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ