Teknoloji Haberleri

OPPO Reno 3 Pro Fiyat ve Özellikleri

Kısa bir süre evvel yine OPPO’nun Reno3 serisini detaylarına göz atmıştık hatırlarsanız. Bu defa da Reno3 Pro modeline yakın bir şekilde inceleyeceğiz. Aslını söylemek gerekirse 2 telefon da bize aynı süre içerisinde geldi ve beraber inceleme ve değerlendirme şansı yakaladık. Bu incelememizde de tüm bunlardan, aldığımız notlardan sizlere paylaşacağız.

OPPO Reno 3 Pro Fiyat ve Özellikleri

Kısa bir süre evvel yine OPPO’nun Reno3 serisini detaylarına göz atmıştık hatırlarsanız. Bu defa da Reno3 Pro modeline yakın bir şekilde inceleyeceğiz. Aslını söylemek gerekirse 2 telefon da bize aynı süre içerisinde geldi ve beraber inceleme ve değerlendirme şansı yakaladık. Bu incelememizde de tüm bunlardan, aldığımız notlardan sizlere paylaşacağız.

Lakin şunu söylemekte yarar var. Aslını isterseniz Reno3 ve Reno3 Pro birbirine oldukça yakın mobil cihazlar. Ufak bir segmentasyon farkı var ve Tabiki özellik yönünden da 2 telefon içinde birtakım farklar mevcut. Reno3 orta düzeye hitap eden bir model olurken, Reno3 Pro ise orta – üst segment arasına konumlanıyor. Lakin 2 telefon da oldukça şık ve Lakin Reno3 Pro, bizce biraz daha şık bir model. Peki, neden? İncelemeye geçelim.

OPPO Reno3 Pro Tasarımı Nasıl?

Reno3 Pro, siyah renkli cam malzemeye sahip gövdesiyle oldukça yalın görünüyor. Tabiki mobil cihazı yine Reno3 gibi mavi renkle de bulabiliyorsunuz, burada tercih sizin olacak.

Gövde olarak Reno3’e göre daha ince ve hem ön hem arka kenarlardan kavisli yapıda tasarlanan Reno3 Pro, Böylece elde daha rahat bir tutuş hissi sağlarken, öte yandan daha ince bir model. 7.7 mm kalınlıkta olan gövdesi gerçekten çok ince. bunun yanısıra telefon 171 gram ağırlığıyla da oldukça hafif bir model oluyor.

Bunun yanı sıra ön ve arka yüzünün cam malzemeye sahip olduğunu söylemiştik. Bu 2 yüzeyin Gorilla Glass 5 seviyesinde korumalı yapıda olduğunu da söylemek lazım. Koruma bu tür ince mobil cihazlarda bilhassa çok mühim. Buna ek olarak mobil cihazın ekranında halihazırda bir koruma filmi de bulunuyor ve kutu içerisinde bir silikon kılıf da bulunuyor. Bunlarla beraber mobil cihazın ful korumalı olduğunu aktarabiliriz. Bunun yanı sıra kutu içerisinde bir kulak içi kulaklığın yer aldığını da söylemekte yarar var.

Reno3 Pro Arka Yüzeyinde 4’lü Kamera

Reno3 Pro’nun arka yüzeyinde bir köşede 4’lü kamera setini göze çarpıyor, diğer köşede ise OPPO logosu bulunuyor. Telefon gerçekten arka yüzeyiyle çok güzel görünüyor, Lakin şu CE sertifika logoları biraz daha ufak yazılsa daha iyi olurmuş demeden de geçmemek lazım. Bunları pek beğenmedik.

OPPO Reno3 Pro Ekran Özellikleri Neler?

mobil cihazın önünü çevirdiğimizde, geniş bir ekran bizleri karşılıyor. 6.5 inç büyüklüğünde geniş, büyük ve güzel görünen bir ekranın sahibi Reno3 Pro. Ekranın çözünürlüğü 1080×2400 piksel olurken, piksel yoğunluğu da 402 ppi seviyesinde. Böylece oldukça doygun ve güzel renkler üreten bir ekranın bu telefonda karşınıza çıkacağını kolaylıkla aktarabiliriz.

Telefonda ekran paneli de AMOLED olarak bulunuyor. Böylece renk doygunluğu maksimum düzeyde olurken, ekranın gözalıcılık miktarı da oldukça fazla. 800 nit maksimum gözalıcılık seviyesine ulaşabilen ekran, bunun yanısıra 90Hz ekran tazeleme hızıyla da yenilikçi modeller içinde bulunuyor. Bu anlamda mobil cihazın ekranını oldukça fazla seveceksiniz.

Bunun yanı sıra ekran kenar çerçevelerinin ince tutulmuş olması aracılığıyla 20:9 ekran – gövde oranı sağlanmış ekranda. Bu da hem geniş geniş film izleme hem de oyun oynama olanağı tanıyor. Tabiki uygulama kullanımlarının ve sosyal paylaşım sitesi aracında dolaşmanın da keyfi Böylece artıyor.

Ekrana ilişkin bir diğer not ise Reno3 Pro’nun ekran kenarlarının kavisli olduğu. Hatırlarsanız Reno3, düz panele sahipti. Bu seride ise ekran kenarları hafif de olsa kavisli yapıda.

OPPO Reno3 Pro Parmak İzi Sensörü, Yüz Tanıma ve Hoparlörler

Reno3 Pro’da hem parmak izi sensörü hem yüz tanıma donanımı bulunuyor. Her iki yöntem de oldukça süratli çalışırken, mobil cihazı, Reno3’ten ayıran önemli noktalarından birini hoparlörleri kılıyor. Reno3 Pro’da hem üst hem alt kenarda hoparlör mevcut; Böylece stereo ses sağlanıyor. Ses performansının oldukça iyi olduğunun altını çizelim; vokaller oldukça fazla hoş geliyor.

Bunun yanı sıra mobil cihazın elimizdeki modeli tek SIM kartlı, çift SIM kart desteği yok. bunun yanısıra microSD kart yuvası da yer almıyor. Lakin kapasite olarak geniş bir alanınız var elinizde. Telefonda tam 256 GB’lık bir hafıza bulunuyor. Böylece oyun ve uygulama kütüphanenizi geniş tutabilir, fotoğraf ve videolarınızı cebinizde rahat taşıyabilirsiniz.

OPPO Reno3 Pro Teknik Özellikler ve Performansı Nasıl?

Reno3 Pro, sahip olduğu özelliklerle beraber, yer aldığı segment için güçlü telefon modellerinden biri oluyor. Özellikle zaten ekranıyla oldukça fazla güzel görüntü üreten telefon, teknik teçhizatıyla sağladığı güç ile beraber bu ekrandan bol bol yararlanma olanağı tanıyacak.

Android 10 işletim sisteminin yer aldığı ve OPPO’nun kendi yazılımı olan ColorOS 7‘nin arayüz olarak kullanıldığı telefonda, işlemci Qualcomm’un Snapdragon 765G yonga seti. 7nm mimarisinde tasarlanan bu işlemci, orta – üst segment için oldukça ideal yapıda. 8 çekirdekli olan bu işlemciye telefonda tam 12 GB kapasiteli RAM eşlik ediyor. Bu da yüksek RAM tüketiminde yeralan uygulamalar ve multi tasking işlemciler için oldukça fazla yeterli.

Reno3 Pro’ya uyguladığımız sentetik testlerde kağıt üstünde orta sıralarda yer aldığını da söylemek lazım. AnTuTu Benchmark‘ta 322444 puan toplayan telefon, GeekBench‘te de 604 tek çekirdek, 1811 çoklu çekirdek sonucu topluyor.

Bu puanlarla genel performans neticesinde Galaxy A71 ile rekabet halinde olan Reno3 Pro, işlemci bazında ise Galaxy A71’i geride bırakıyor ve burada da nova 5T ve Note 10 Lite modelleriyle yarışıyor. Arada büyük farklar yok ve genel kullanımda da bunu fark etmiyorsunuz belki Lakin aradaki fiyat farkı önemli duruyor. Tabii ki Reno3 Pro’nun da farklı meziyetleri var. Burada tercih neye evvellik verdiğiniz olacak.

mobil cihazın depolama kapasitesi belirttiğimiz gibi 256 GB olurken, grafik tarafında da Adreno 620 bulunuyor. Böylece oyunlarda da ideal performans sağlayabiliyorsunuz bu telefonda. Yani oyun hakkında bir kaygıniz olmasın.

Oyun hakkında başvuracağınız önemli alanlardan biri Oyun Alanı kısmı olacak. Bu kısımdan oyun optimizasyonunu yapabiliyor ve bununla beraber pil ömrü ile oyun performansını dengeleyebiliyorsunuz.

OPPO Reno3 Pro testlerini, karşılaştırma tablolarını ve oyun performansını hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

OPPO Reno3 Pro Pil Performansı Nasıl?

Telefonda pil kapasitesi de Reno3 ile aynı; 4025 mAh seviyesinde. Lakin kutu içerisinden çıkan batarya daha süratli şarj olanağı tanıyan 30W gücünde. Durum böyle olunca, Reno3 Pro ile bataryayı daha kısa zamanda şarj edebiliiyorsunuz. 20 dakika içinde yüzde 51 doluluk oranına ulaşabilen batarya, 30 dakika içinde yüzde 72, 50 dakika içinde de yüzde 99 kapasiteye ulaşabiliyor.

  • 10 Dakika: Yüzde 26
  • 20 Dakika: Yüzde 51
  • 30 Dakika: Yüzde 72
  • 40 Dakika: Yüzde 90
  • 50 Dakika: Yüzde 99
  • 58 Dakika: Yüzde 100

mobil cihazın pil performansı da oldukça ideal ve bu alanda Galaxy A71 ile rekabet halinde. Yaptığımız 90 dakikalık Full HD video testinde 1.5 saat süre sonunda yüzde 11’lik oran kaybeden Reno3 Pro, Böylece dengeli bir sonuca imza atıyor. mobil cihazın bunun yanısıra normal kullanımlarla 2 güne kadar pil ömrü sağladığını da altını çizelim.

OPPO Reno3 Pro pil performansını hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

OPPO Reno3 Kameraları Nasıl?

Reno3 Pro da, aynı Reno3 gibi kamera hakkında zengin bir telefon. Ön kamerası, ekranda köşeye yerleştirilen telefonda, ön kamera 32 MP çözünürlüğünde. Güzel selfie fotoğrafları çekebilen telefonda, ön kamerada portre modundan, güzellik modundan, zaman atlamalı çekimlerden ve panorama modundan faydalanabiliyorsunuz. Lakin Gece modu, Reno3’teki gibi ön kamera için yer almıyor. Bunun yerine ekran flaşını kullanarak çekim yapabiliyorsunuz. Gece modunun Reno3 Pro’ya gelmesi gerektiğini düşünüyoruz, Lakin flaşla da fena çekim yapmadığını söylemek lazım.

Reno3 Pro’da ön kamera Full HD video kaydı yapabilirken, arka kamera ise 4K çözünürlüğünde video çekebiliyor. Tabiki Bunun yanı sıra arka kameralar geniş seçenekler sunuyor bizlere. Burada ana kamera, Lakin büyük ölçüde Reno3 ile benzerlik gösteriyor. Reno3’e farklı olarak ana kamera OIS ve EIS desteği içeriyor.

48 MP‘lik ana kamera, yapay zeka ile gürültü azaltma donanımıne sahip. bunun yanısıra arka kamera ile 20x oranında dijital zum yapılabiliyor. Bu alanda 13 MP‘lik telefoto lens yer alırken, bunun yanısıra 8 MP ölçüsünde ultra geniş açılı ve 2 MP‘lik mono lens de hazır bulunuyor. Bunlarla beraber telefonda geniş çekim kabiliyetlerine sahipsiniz.

Yapay zekadan da farklı çekim koşullarında faydalanabiliyorsunuz. Bir objeye yaklaştığınızda otomatik olarak makro moduna da geçebilen telefonda, hızlandırılmış ve ağır çekim kabiliyetlerinden de yararlanabiliyorsunuz ve ortaya gerçekten güzel sonuçlar çıkabiliyor.

OPPO Reno3 Pro ile çekilen fotoğrafları hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak değerlendirdiğimizde Reno3 Pro, sahip olduğu özelliklerle güzel bir telefon oluyor. Orta – üst segment içinde elegan modellerden biri olan Reno3 Pro, güzel tasarımla beraber güzel özellikler içeriyor Lakin sonuca sıra geldiğinde fiyatına bakıyoruz ve karşımızda gerçektfiyatı yüksek bir model olduğunu göze çarpıyor. OPPO, Reno3 Pro’nun fiyatını 6599 TL olarak listeledi ve bununla da mobil cihazı amiral gemilerinin karşısına konumladı. Açıkçası bu fiyata özellik yönünden amiral gemisi modelleri pazarda görmek mümkün. Reno3 Pro her ne kadar tasarım yönüyle güçlü olsa da, o fiyata pek uygun bir model değil doğrusu. Karşısında büyük rakipler var ve bu nedenle fiyatının aşağı çekilmesi gerektiğini son tahlilde aktarabiliriz.

CHIP Online Notu: %80

+ güçlü AMOLED ekran
+ 90Hz tazeleme hızı
+ Elegan tasarım
+ Gorilla Glass 5 ile koruma
+ Silikon kılıf & ekran filmi
+ NFC var
+ İyi çalışan parmak izi sensörü ve yüz tanıma
+ İyi pil performansı
+ süratli şarj
+ Kamera seçenekleri
+ 4K video kaydı
+ Stereo hoparlör

– Fiyatı çok yüksek
– Su koruması yok
– 3.5 mm kulaklık girişi yok

Kimler OPPO Reno3 Pro Satın Almalı?

dizaynıyla güçlü görünen ve yetenekli bir mobil cihaz satın almak talep edenler OPPO Reno3 Pro’yu tercih edebilirler.

OPPO Reno3 Pro Alternatifleri Neler?

OPPO Reno3 Pro’ya segment alternatifi olarak Galaxy A71 bir alternatif olurken, fiyat yönünden da Galaxy S10 ve Huawei P30 Pro değerlendirilebilir.

OPPO Reno3 Pro Teknik Özellikleri

İşletim Sistemi: Android 10
İşlemci: Qualcomm Snapdragon 765G
Çekirdek: 8
İşlemci Hızı: 2.4 GHz & 1.8 GHz
Ekran Teknolojisi: AMOLED
Ekran Boyutu: 6.5 inç
Ekran Çözünürlüğü: 1080×2400 px
Bellek (RAM): 12 GB
Grafik İşlemci: Mali-G72 MP3
Dahili Depolama: 256 GB
Arttırılabilir Hafıza: Var
Ön Kamera: 32 MP
Arka Kamera: 48 MP & 13 MP & 8 MP & 2 MP
Batarya: 4025 mAh
Çift SIM Desteği: Yok
Wi-Fi: 802.11ax
Bluetooth: 5.0
GPS: Var
LTE: Var
NFC: Var
FM Radyo: Yok
Parmak İzi Sensörü: Var
Yüz Tanıma: Var
Boyutlar: 72 x 159 x 7.7 mm
Ağırlık: 171 gr.
SAR Değeri: 0.82 W/kg

Reno 3 Pro fiyat

Oppo 3

Reno 2

Oppo Find X2

OPPO

Reno 2Z fiyat

Oppo R15 Pro fiyat

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ