Teknoloji Haberleri

Otomotivin geleceğini batarya üretimi belirleyecek

Son birkaç yıldır elektrikli araç pazarı istikrarlı bir biçimde yükselişte olduğu için, EV bataryalarına olan talep de Tamamen doğal olarak …

Son birkaç yıldır elektrikli araç pazarı istikrarlı bir biçimde yükselişte olduğu için, EV bataryalarına olan talep de Tamamen doğal olarak artıyor. McKinsey verilerine göre 2017 senesinde küresel EV-batarya üreticileri tahmini 30 gigawatt saat depolama kapasitesi üretti. Bu bir yıl evvelsine göre hemen hemen yüzde 60’lık bir artış anlamına geliyor ve bu trendin devam etmesi öngörülüyor.

Yeni otomotiv öncülerini batarya üretim kabiliyeti belirleyecek

Bu trendin itici güçleri değişen tüketici evvellikleri, petrol ve dizel araçlara göre  daha sürdürülebilir politikaların izlenmeye başlamış olması.Bazı ülkeler, şimdiden 2030 saygınlığıyla yeni fosil yakıtla çalışan araç satışını yasaklamayı planladığını açıkladı. Bazılarında fosil araçlardan çıkış için daha geç tarihler verilse de şimdilik sıfır emisyon araçlar ve araca monte bataryalara olan talebin kayda değer oranda artmasını bekleyebiliriz.

Yakın bir döneme kadar, batarya üreticileri sınırlı bir otomasyon ve dağınık enformasyon sistemleri kullanarak düşük hacimli talebi karşılamayı başardı. Lakin gelecekte elektrikli araçların ihtiyaç duyacağı milyarlarca watt enerjiyi tedarik etmek istediğimizde bu yaklaşım yeterli olmayacak.

Avrupalı araç üreticileri yeterli batarya tedariğini sağlama almak hakkında sıkıntılar yaşamış olsa da, elektrikli araç bataryaları pazarına Asyalı üreticiler yargıç. Yani Avrupalı batarya üreticileri için devreye girip pazar talebini doyurabilecekleri ciddi bir fırsat var.

Tabii ki tek zorluk yükselen batarya talebine yetişebilmek değil. Batarya teknolojilerindeki süratli evrime yetişmek de ayrı bir zorluk. Batarya teknolojileri hızla değiştiği için, çoklu batarya türlerini etkin bir biçimde üretebilmek için süratli adapte olmak şart. Batarya üreticilerinin batarya üretimi pazarındaki avantajlardan faydalanabilmesi için üretimi zamana yayarak ölçeklendirmeleri, uzun vadeli planlar yaparak mutlaka bir üretim yönetim sisteminden güç almaları gerekiyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ