Teknoloji Haberleri

OxygenOS 11 Beta 4 güncellemesi çıktı: OnePlus 8

OxygenOS 11 Beta 4 güncellemesi için bekleyen OnePlus 8 ve OnePlus 8 Pro kullanıcıları istediğine kavuştu. 16 Aralık 2013 tarihinden beri …

OxygenOS 11 Beta 4 güncellemesi için bekleyen OnePlus 8 ve OnePlus 8 Pro kullanıcıları istediğine kavuştu. 16 Aralık 2013 tarihinden beri faaliyet gösteren Çinli firma, evvelliği tasarım odaklı değişikliklere verdi.

Bu güncelleme ile beraber Android‘in klasik tasarımını kullanmayı bıraktığını söyleyen OnePlus, birkaç hafta evvel OxygenOS 11 Beta 3 isimli güncellemesini yayımlamıştı. Beta etiketi altında olan yazılımlar hala herkes tarafından kullanılamıyor.

OxygenOS 11 Beta 4 güncellemesi hangi donanımlara sahip?

Yazılım açısından Android 11 Beta sürümünün altyapısını tercih eden 7 yaşındaki teknoloji firması, Aslını söylemek gerekirse Beta 3 ile beraber yapım aşamasında olan OxygenOS 11 sürümünü tüm dünyaya yaymaya hazırlanıyordu. Bu planın neden iptal edildiği bilinmiyor.

Bazı kullanıcılar OxygenOS 11 sürümlerinin Samsung tarafından tasarlanan One UI yazılımına benzediğini söylüyor. Bu sürümde bu ay için hazırlanan güvenlik yaması da mevcut.

OxygenOS 11 için hazırlanan özellikler içinde Gaming Mode, Floating Windows ve Accidental Touch Prevention isimli özellikler bulunuyor. Dilimize Oyun Modu olarak çevrilen Gaming Mode, kullanıcıları gelen aramalardan ve bildirimlerden uzak tutuyor.

Böylece kullanıcıların oyun deneyimi yarıda kalmıyor. bunun yanısıra ekran gözalıcılığını sizin ayarlamanızı sağlayan ve arka planda çalışan uygulamaları kapatan bu özellik, oyunların daha yüksek performans eşliğinde oynanmasına imkan tanıyor.

Kayan Pencereler olarak adlandırabileceğimiz Floating Windows ise hâlihazırda açık olan uygulamaların ana ekranın herhangi bir yerinde konumlandırılmasını sağlıyor. Kullanıcılar bununla beraber kendisine gelen iletiları cevaplayabiliyor ve yaptığı güncellemeleri kontrol edebiliyor.

Türkçeye Arızi Teması Engelleme şeklinde çevrilen Accidental Touch Prevention, OnePlus modellerine ışığın olmadığı bir yerde gelen aramaların yahut ulaşan iletiların hatalılıkla cevaplanmasını engelliyor. Bu arayüz birçok kullanan kişiyi tatmin etmeyi başardı. Bunun haricinde oyunlar için hazırlanan Gaming Mode, daha evvelki OxygenOS 11 güncellemelerinde kullanıldı.

Floating Windows ve Accidental Touch Prevention ikilisi geçmişte yayımlanan OxygenOS 11 güncellemelerinde yoktu. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan OnePlus 8 ve OnePlus 8 Pro modelleri için getirilen yenilikleri sizlerle paylaşalım.

Yenilikler


Sistem:

— Ekran efektleri yenilendi.
— Bazı ayarların yol açtığu gecikme sorunları ortadan kaldırıldı.
— Veri yükleme işlemlerinde ve bildirim çubuğunda yaşanan kasma sorunları ortadan kaldırıldı.
— Bazı ayarların yol açtığu çökme yahut yeniden başlatma sorunları ortadan kaldırıldı.
— Karanlık mod yüzünden tamamen siyah renge bürünen bildirim çubuğu bu sorundan arındırıldı.
— Güncelleme yapıldıktan sonra yaşanan mobil cihazı yeniden başlatamama sorunu ortadan kaldırıldı.
— Ekran görünümünün alınmasını sağlayan ilgili sistem tarafından çekilen resimlerın kaydedilmemesine neden olan bir sorun giderildi.

Oyun:

— Oyun Araçları Kutusu isimli bir yazılım eklendi. Bu yazılım aracılığı ile Fnatic Modu, WeChat, QQ ve Ekran Kaydedici gibi işlevsel programlar aynı anda kullanılabiliyor.
— Arızi Teması Engelleme sistemi eklendi.

Galeri: 

— Galeri uygulamasının açıldığı sırada gözalıcılığın birden artmasına neden olan ilgili sorun giderildi.
— Çekilen ekran görüntülerinin bazı zaman tam anlamıyla görüntülenememesine sebep olan ilgili sorun giderildi.

Arka plan:

— Hava durumunu gösteren ilgili uygulamanın arka planı artık gözüküyor.

Ağ:

— İnternet eşliğinde tercih edilen transfer sisteminin altyapısı güçlendirildi.

OxygenOS 11 Beta 4 güncellemesi her OnePlus 8 ve OnePlus 8 modeline gelmemesine rağmen geliştiricileri ve bu sürümü denemek için evvelden gönüllü olan kullanıcıları birkaç hafta süresince bekletebilir. Yenilikler hakkında neler düşünüyorsunuz?

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ