Teknoloji Haberleri

Performans Pazarlama Trendleri Neler? Hangi Stratejiler Takip Edilmeli?

Mobil uygulama kullanımındaki önlenemez büyüme, pazarda büyük yarışı de beraberinde getirdi. mükemmel bir uygulama yaratarak pastadan bir dilim …

Performans Pazarlama Trendleri Neler? Hangi Stratejiler Takip Edilmeli?

Mobil uygulama kullanımındaki önlenemez büyüme, pazarda büyük yarışı de beraberinde getirdi. mükemmel bir uygulama yaratarak pastadan bir dilim almak, geliştiriciler için yalnızca yolun en başı diyebiliriz. Google Play, App Store gibi “online mağazalarda” milyonlarca uygulama ile, geliştiricilerin yalnızca hedef kitlelerinin ilgisini çekmek için değil, aynı zamanda zaman içinde kullanıcılarını arttırarak, popülerliklerini korumaları gerekiyor. Bunun içinde bu zorlu mücadelede En kaliteli stratejiyi belirlemek onlar için en mühim nokta oluyor. Bütçelerini de bu pazarlama ve reklam  stratejisi çevresinde biçimlendirmek özellikle son yıllarda mobil yayıncılar için bir evvellik haline geldi.

AppsFlyer yakın zamanda yayınladığı raporunda, global performans pazarlama yani mobil uygulamaların indirilmesi için yapılan reklam harcamasının 2019’da 57,8 milyar dolardan 2022’de 118 milyar dolara çıkmasını ön görüyor. Asıl sorulması gereken soru ise tespit edilen bütçeler ve sağlanan kaynaklar performans pazarlamasında nasıl kullanılacak?

AdColony, bu problemin yanıtını netleştirmek için kısa süre evvel pazarlamacılarla en çok hasılat yapan mobil uygulama yayıncılarıyla “Performans Pazarlaması Araştırmasının” sonuçlarını yayınladı. Araştırma pazarlamacıların kullanıcı edinme stratejileri ve sonuçlarıyla ilgili öngörüler, karşılaştırmalar ve eğilimlerini çarpıcı biçimde gözler önüne çıkarıyor.

Tahmin edileceği gibi video bütçe belirlenirken en büyük payı alıyor. Uygulama indirmek için yapılan reklamlara ve pazarlama uzman kişilerına göre video, tüm kampanya harcamalarının ortalama % 42 sini oluşturuyor. Ek olarak, bütçe belirlenirken %18 ile tam ekran video, %10 ile feed içi video ve  %8 ile sosyal video öne çıkan sahip olduğu özelliklerin başında geliyor.

Uygulamaların geniş kitlelere erişmesi için indirilmesini sağlayan personellerinin hiç olmadığı kadar yoğun ve tesirli uğraştığını söylemek hatalı olmaz. AdColony’nin 2017 senesinde yayınladığı araştırma sonuçlarına kıyasla, 10 yahut daha fazla kişiden oluşan UA (kullanıcı kazanımı) personellerinin 2020 yılına kadar % 8 oranında küçülmeye gittiğini gösteriyor. Lakin bu küçülmeye rağmen  bu ekipler  haftada ortalama 5 kampanya optimize ediyorlar. personelleri eskiye oranla daha ufak olsa da, kampanya yönetiminde verimliliklerini sürdürmeye bazı zaman arttırmaya devam etmektelar.

Full screen dediğimiz tam ekran reklam ise en büyük tercih olarak karşımıza çıkıyor. Hepimizi birer kullanıcı ve potansiyel müşteriler olarak tam ekran izlediğimiz  kampanyanın yahut reklamın daha çok dikkatimizi çektiğini aktarabiliriz. Tam ekranın en büyük bütçeyi almasının yanı sıra, %55 ile en tesirli kanal olarak görülüyor ve aynı zamanda %30 ile reklam verenleri en meraklandıran kanal olarak öne çıkıyor

AdColony EMEA&LATAM Genel Müdürü Volkan Biçer ” İçinde yer aldığımuz zamanda dünya hiç olmadığı kadar süratli dijitalleşmeye devam etmekte . Bu zamanda ise mobil uygulamalar her anlamda en keyifli kurtarıcılarımızdan bir tanesi haline geldi. Bunu fark eden markalar ve reklam verenler için ise mobil uygulamalar en baş kanal olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Özellikle mobil  uygulama indirmelerinde zirve yapan 2020 senesinde, stratejilerini doğru belirleyip, bütçe ve sağlanan kaynakları en doğru kanalda kullanan markalar en büyük etkiyi yaratmaya devam etmektelar”

Performans değerlendirmesinde ise kaçınılmaz olarak fiyat en mühim etken haline geliyor. Araştırmaya katılanların %71’i bir reklam ağını yahut kullanıcı kazanımı kampanyaları değerlendirirken, fiyatın en çok dikkat ettikleri nokta olduğunu belirtiyor.  Ek olarak kazanılan kullanıcıların kalitesi, hacimleri, hedefleme kabiliyetleri ve reklam ağının verdiği hizmet kalitesi gibi etkenler kilit noktaların başında geliyor.

Araştırmanın raporunu  indirmek için tıklayın: https://www.adcolony.com/reports/app-install-marketing-survey-2020-edition/

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ