Teknoloji Haberleri

Qualcomm ve MediaTek işlemcileri fiyatları düşürebilir

Qualcomm ve MediaTek işlemcileri boy göstermeye devam etmekte. Geçen yıldan beri gündemden düşmeyen 5G teknolojisi gün geçtikçe yayılmayı …

Qualcomm ve MediaTek işlemcileri boy göstermeye devam etmekte. Geçen yıldan beri gündemden düşmeyen 5G teknolojisi gün geçtikçe yayılmayı sürdürüyor. Hatırlanacağı üzere 5G’li mobil cihazların çoğu en az 700 dolar verilerek satın alınabiliyordu.

Çin, Tayvan ve Güney Kore gibi önemli ülkelerin bu sektöre yatırım yapması aracılığıyla fiyat aralıkları aşağıya çekildi. Zira teknolojinin gün geçtikçe daha da gelişmesi maliyetleri düşürüyor. Sektördeki yarışın artması da üreticilerin kendi kullanıcılarına daha düşük fiyatlı işlemci satmasını sağladı.

Qualcomm ve MediaTek işlemcileri fiyat aralıkları düşürebilir mi?

Çin’de satılan 5G’li mobil cihazlar 300 dolar ila 500 dolar içinde alıcı bulabiliyor. Bu fiyatın orta düzey sınıfında yer alan modeller için geçerli olduğunu altını çizelim. MediaTek işlemcilerinin yaygınlaşması fiyat aralıkları aşağıya çekti.

Tayvan temsilcisi, bu aralığın 150 dolar ila 300 dolar içinde olmasını istiyor. Eğer bu strateji hayata geçirilirse Çin’de üretilen ve 5G ile donatılan mobil cihazların daha uygun fiyatlar eşliğinde kullanıcılara ulaştırılacağını aktarabiliriz.

Çin’in popüler sosyal paylaşım sitesi platformu olarak nitelendirilen Weibo’da mühim bir iddia ortaya atıldı. “Mobile chip master” isimli bir kullanıcı, Qualcomm ile MediaTek ikilisinin maliyeti 20 doların altında olan ve 5G teknolojisini barındıran işlemciler üreteceğini iddia etti.

İddia sahibi, Qualcomm tarafından üretilmesi planlanan ve maliyetli son derece düşük olan bu işlemcilerin “sm4350” kod adı ile tasarlandığını sözlerine ekledi Bu bağlamda yeni zamanda Qualcomm ile MediaTek başta olmak üzere işlemci savaşlarına şahit olabiliriz.

Şu anda alt ve orta düzey kategorisinde yer alan mobil cihazlarda Snapdragon 690 5G, Snapdragon 768 5G, ve Snapdragon 765 5G işlemcilerini görebiliyoruz. MediaTek cephesinde incelediğimizde ise bizi Dimensity 820, Dimensity 800, Dimensity 800U, ve Dimensity 720 karşılıyor.

Dimensity 600 serisini satışa sunmaya hazırlanan MediaTek, bu yıl bitmeden piyasaya en az 2 tane işlemci daha sürebilir. Çin’deki telefon fiyat aralıklarının 700 dolar seviyesinden 300 dolar seviyesine kadar gerilemesi, kullanıcıların mobil cihazlara olan ilgisini artırdı.

mobil cihaz pazarı adına yaptığı araştırmaları ile tanınan IDC, bu pazarın yıllık bazda yüzde 9.5 oranında büyüyeceğini sözlerine ekledi IDC, 2020 yılının sonuna kadar ortalama 1.2 milyar adet akıllı mobil cihazın satılmış olacağını da sözlerine ekledi

Eğer bu iddialar gerçeğe dönüşürse 3G ve 4G teknolojileri ile donatılan telefon modellerinin fiyat aralıkları daha da aşağıya çekilebilir. 5G’li mobil cihazlarda yaşanması beklenen fiyat düşüşü kullanıcıların cebini rahatlatabilir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ