Teknoloji Haberleri

Roketsan’dan büyük muvaffakiyet: Türkiye uzay liginde

Roketsan, büyük bir başarıya imza atarak, Türkiye’yi uzay sınırını aşan ülkeler arasına soktu. Bu başarı sosyal paylaşım sitesi aracında da …

Roketsan, büyük bir başarıya imza atarak, Türkiye’yi uzay sınırını aşan ülkeler arasına soktu. Bu başarı sosyal paylaşım sitesi aracında da Türkiye uzay liginde şeklinde TT oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Roketsan’ın önemli projelerini tanıttığı, Roketsan Uydu Fırlatma, Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ile Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi Açılış töreni’nde bilgilendirmelerde bulundu.

Roketsan ile Türkiye uzay liginde

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açılış konuşmasında, milli teknolojilerle fırlatılan ilk yerli roketin uzay sınırı olarak kabul edilen 100 km sınırını aşarak 130 km sınırına çıktığını açıkladı.

Böylece Türkiye, uzay sınırını aşabilecek güçte ve menzilde roket yapma yolunda mühim bir adımı daha geride bırakmış oldu. Yine milli sıvı yakıt teknolojili roket motoru teknolojisinin de çalışmaları Roketsan bünyesinde başlatıldı. Tüm bu projelerle beraber Türkiye uzay yarışı için yerini almaya hazır görünüyor.

İşte ilk yerli deniz füzesi: Atmaca

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk deniz füzemiz olan Atmaca’nın da tanıtımını yaptı. Milli ve yerli teknolojilerle geliştirilen füze, 200 km’den çok menzile sahip. Atmaca özellikle  radara yakalanmaması ile gözleri üstüne topluyor. Bunu ise denizin yalnızca birkaç metre üstünden giderek başarıyor.

Atmaca, adına yakışır bir biçimde düşman hedefi harekete geçse bilşe kilitlenerek imha etme donanımıne sahip. Böylece Türkiye gemisavar füzesi üretebilen 5 ülke arasına girmiş oldu. Cumburbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının devamında, Türkiye’nin savunma projelerinde 2002 senesinden bugüne nerelere geldiğini de açıkladı:

“Kendi olanaklarımız ile imal edebileceğimiz hiçbir ürünü dışarıdan satın almama politikasıyla yerlilik oranlarımızı hep yükseğe taşıdık. 2002 senesinde 62 savunma projesi yürütülürken bugün bu sayı 700’e yaklaştı.

Nereden nereye… yalnızca son beş senede 350 civarında yeni proje başlattık. 2002 senesinde toplamda 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken bugün 60 milyar dolarlık proje hacmine ulaştık. Yine bu zamanda sektörde faaliyet gösteren firma sayımız 56’dan 1500’e ulaştı. Sektörün 2002 senesinde 1 milyar dolar olan cirosu 2019’da 11 milyar dolar rakamını yakaladı.

2002 senesinde 248 milyon dolar olan savunma havacılık ihracatı 2019 yılı saygınlığıyla 3 milyar doları geçti. Dünyanın ilk 100 savunma şirketleri listesinde 7 Şirketimiz bulunuyor. Kara ve deniz araçlarında yalnızca gereksinimlerini karşılayan değil kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke içinde bulunuyoruz.”

Siz Türkiye’nin açıklanan bu projelerini nasıl buldunuz? Geliştirdiği teknolojilerle Türkiye uzay yarışı için daha ciddi hamleler yapabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ