Teknoloji Haberleri

Samsung Galaxy Buds Live incelemesi Samsung Galaxy Buds Live İnceleme

Cesur tasarım, ergonomik yapı güçlü ve dengeli ses performansı Ek bas yardımı Bluetooth 5, AAC, Scalable Codec Mikrofon kalitesinde güncelleme …

Samsung Galaxy Buds Live incelemesi  Samsung Galaxy Buds Live İnceleme
  • Cesur tasarım, ergonomik yapı
  • güçlü ve dengeli ses performansı
  • Ek bas yardımı
  • Bluetooth 5, AAC, Scalable Codec
  • Mikrofon kalitesinde güncelleme
  • iOS uyumlu
  • Pil ömrü & süratli şarj
  • ANC çok güçlü değil
  • ufak kulaklara uygun olmayabilir

Evet, Samsung’un Galaxy Buds Live ismini verdiği yeni kablosuz kulaklığı sonunda elimizde. Bu kulaklık Aslını söylemek gerekirse bir süredir bizimle, iyidEn kaliteliye kullandık ve bu incelememizde hakkında edindiğimiz izlenimleri sizlere anlatacağız.

Öncelikle Samsung’u tebrik ederek başlamak lazım, radikal bir karar vererek kulaklık tasarımını baştan aşağı değiştirdi ve seriyi yeni bir forma büründürerek hareket kazandırdı. Galaxy Gear ile başlayıp Buds‘a evrilen kablosuz kulaklık serüveninde oldukça güzel işlere imza atarken, hiç bu işe bulaşmayıp aynı tasarımla yola devam edebilirdi. Lakin bir değişiklikta bulunarak tasarımı değiştirme yolunu seçti. Bunun yanı sıra Samsung’un bu tasarımda karar kılması için tam 320 prototip üretmesi gerekmiş, bunu da bir not olarak altını çizelim.

Galaxy Buds Live Tasarım Özellikleri Neler?

Evet, bu kulaklığın görünüm itibariyle fasulyeyi andırdığı aşikar, Lakin Bunun nedeni Aslını söylemek gerekirse kulaklığın hem kanal tipi hem açık tasarım anlayışını benimsemesinden kaynaklanıyor. Bilindiği gibi Galaxy Buds‘ın evvelki modellerinde, kulak içine yerleşen, kanal tipi diye tabir ettiğimiz tasarım dili kullanılıyordu. Bunun yanı sıra bir de açık tasarım dilini kullanan kulaklıklar var ki, bunlar içinde Huawei’nin FreeBuds modellerini örnek gösterebiliriz. Bizce her 2 kulaklığın da kendine göre avantajları ve dezavantajları var.

Kanal tipi kulaklıklarda, kulaklıklar kulağa tam oturduğu için müzik performansı daha tatmin edici olurken, açık tasarımlı kulaklıklarda kulak başları kulak kanalının haricinde kalıyor ve hava dolaşımı ile beraber telefon görüşmeleri daha sıhhatli yapılabiliyordu. Samsung, Buds Live ile beraber ise kefeye biraz ondan biraz bundan ilave ederek ortaya bu tasarımı çıkartmış ve Böylece hem kanal tipi hem açık tasarımlı bir kulaklık ortaya çıkmış. Bunun yanı sıra tasarım dilinin de oldukça orijinal olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Tasarımla beraber değişen ana unsurlardan biri de Tabiki ağırlık noktasında karşımıza çıkıyor. Buds Live, selefine göre daha hafif. Kulaklıkların kendisi 5.5 gram ağırlığında, Böylece kulağınızda olduğunu unutmanız mümkün. Bunun yanı sıra tasarımına aldanıp kulaktan düştüğünü sanmayın. Düşmesi için çok çaba sarf etmeniz gerek. Kulaklıklar kulakta oldukça sağlam duruyor.

Tasarımın ergonomisi hakkında epey konuştuk, genel görünüm hakkında da birkaç şey altını çizelim ve sonra da Galaxy Buds Live’ın diğer sahip olduğu özelliklerine geçelim.

Galaxy Buds Live her ne kadar elimizde beyaz renkli modeliyle bulunuyor olsa da, bunun yanısıra siyah ve daha ilgi çekici olanı bronz renkle de bulunabiliyor. Özellikle bronz renk, bu kulaklığa çok yakışmış demek lazım. Eğer satın almak gibi bir fikriniz varsa, o modeli görmeden karar vermeyin deriz.

Bunun yanı sıra kulaklık IPX2 sertifikasına sahip. Bu sertifika, Buds Live’ın tere ve su sıçramalarına karşı dayanıklı yapıda dizayn edilmiş olduğunu gösteriyor. Sporda kullanabilirsiniz, Lakin havuza yahut duşa girmek için korumalı değil.

Galaxy Buds Live Özellikleri Neler?

Galaxy Buds Live, dizaynıyla özel, Lakin donanımlarıyla basit bir kablosuz kulaklık değil. İçinde 12 mm’lik AKG hoparlörler yer alırken, burada bunun yanısıra bas kanallarına yer verilmiş olduğunu göze çarpıyor. Yine az evvel bahsettiğimiz hava kanallarının da ses miktarını arttırmak için burada yer aldığınu görmek mümkün.

Kulaklığın üstünde 3 tane mikrofon var. Bunlardan ikisi kulaklığın haricinde üst ve alt kenarda bulunuyor. Bir tanesi de iç kısımda, ses arttırma birimi ile beraber bulunuyor. Tabiki bu kadar mikrofon olunca kulaklıkta bir ANC, yani Aktif Gürültü Engelleme donanımınin yer aldığını da tahmin etmesi güç değil. Bunların kullanımından performans adımında söz edeceğiz.

Kulaklıkların üstünde dokunma kontolleri bulunuyor. Bir kez dokunduğunuzda şarkıyı oynatıp duraklatabiliyor, çift dokunarak sonraki parçaya geçiş yapabiliyor ve mobil cihazınuza gelen çağrıları cevaplayıp sonlandırabiliyor, 3 kez dokunarak ise evvelki şarkıya geçiş yapabiliyorsunuz. Dokunup basılı tutarsanız da Bixby asistanı uyandırabiliyor ve aramaları reddedebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra kulaklığın yüzeyi yapı itibariyle oldukça dar olduğundan, kulaklıkları kulağınıza yerleştirirken, takıp çıkartırken bazı zaman kazara bu fonksiyonları çalıştırabiliyorsunuz. O nedenle uygulama üstünde bu kontrolleri kapatabileceğiniz bir seçeneğe de yer verilmiş.

Galaxy Buds Live’ı da daha evvel incelediğimiz Samsung kulaklıkları gibi Samsung Galaxy Wearable uygulaması üstünden mobil cihazınuza bağlayabiliyorsunuz. Uygulama üstünde değişik yönergeler mevcut ve kulaklığı Böylece özelleştirebiliyorsunuz. Ekolayzır üstünden normal, bas güçlendirme, yumuşak, dinamik, net ve tiz güçlendirme şeklinde hazırlayabileceğiniz ses profilleri mevcut. Eğer mobil cihazınuzda sık oyun oynayan biriyseniz, Labs kısmından oyun modunu da açabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra Buds Live, Android tarafında olduğu gibi iOS cihazlarla da kullanılabiliyor. Lakin Spotify ve Bixby erişimi gibi bazı özellikler yalnızca Android ile sınırlı durumda.

Galaxy Buds Live Gürültü Engelleme Performansı

Samsung’un bu kadar ufak bir kulaklık içine sığdırdığı teknoloji oldukça etkileyici. Kulaklıkların her birinde ses alma ünitesi, bas kanallı hoparlör, akselerometre, Hall Sensörü, Yakınlık Sensörü gibi bir grup sensörün yanında bunun yanısıra ANC donanımı de bulunuyor. Performans adımına ilk başta bu donanımı değerlendirerek başlayalım.

Bu kadar ufak kulaklıklarda elde edilmesi oldukça zor olan Aktif Gürültü Engelleme donanımı, silikon uçların bulunmamasıyla daha da zorlaşıyor. O nedenle Samsung, bu tip açık tasarımlı kulaklık için özel bir ANC geliştirmiş ve bununla beraber tren ve otobüs gibi toplu taşımada ortaya çıkan 700Hz’in altındaki düşük frekans arka plan gürültüsü büyük ölçüde azaltılabiliyor. Bu kağıt üstünde oldukça iyi gözükse de, açıkçası pratikte, kulaklığı metrobüs gibi toplu taşımada kullandığımız anlarda çok büyük fark yaratmadı. En azından bizim deneyimimiz Böylece.

Lakin daha düşük ses seviyelerinde, ofis gürültüsünde yahut sokakta yürüdüğünüzde, çevre gürültülerinden büyük ölçüde kurtulduğunuzu aktarabiliriz. Tabiki bu tamamen, diğer kablosuz kulaklıkların da çoğunda olduğu gibi, kulaklığın kulağınıza ne kadar oturduğu ve dinlediğiniz şarkının ses hacmine bağlı olarak değişecektir.

Galaxy Buds Live Ses Kalitesi

Kulaklığın ses kalitesine sıra geldiğinde ise, genel olarak oldukça hoşlandığımızı aktarabiliriz. Kulaklıkta Bluetooth 5 desteği bulunuyor, Lakin kulaklıkta güvenilir bir ses akışı sağlanması için sesin kesilmesini önleyen Samsung’un tescilli Ölçeklenebilir Kod Çözücüsü‘ne (Scalable Codec) yer verilmiş. Bu Codec, Bluetooth bağlantısının gücüne göre bit hızını değiştirmeye yarıyor.

Yani kablosuz bağlantı zayıf olduğunda bu Codec devreye gidiyor ve ses bilgilerini otomatik olarak daha yüksek bir sıkıştırma oranıyla kodlayarak kulaklıkların kesintisiz veri almasına imkan tanıyor. Bu da ses kaynağından uzaklaştığınızda sinyal kaybının önüne geçiyor. Yani menzili zorlayabiliyorsunuz.

Genel müzik deneyimiyle oldukça performans sergileyen Buds Live, Elektronik müzikten Pop’a, Rock’tan Enstrümental müziğe kadar dinlediğimiz çok sayıda müzikte bize iyi bir eşlikçi oldu. Uygulama üstünden özel herhangi bir ekolayzır ayarında bulamasanız da, dediğimiz gibi 6 farklı mod içinden kendinize uygun olanı seçebiliyorsunuz. Eğer bu kulaklığı yeni nesil bir Samsung telefonla kullanacaksınız ise, zaten telefonda yer alan Adapt Sound donanımı ile tamamen size özel kişiselleştirilmiş ince ayar ses profili oluşturmanız da mümkün.

Bunun yanı sıra Galaxy Buds Live’ı incelediğimiz sırada elimizde yer alan Galaxy Note 20 Ultra ile video kaydı yaparken, ses kaydını evvellikleyebildiğinizden de söz edelim. Video kaydı anında isterseniz ses kaydını telefondan yapabileceğiniz gibi doğrudan Buds Live üstünden de alabiliyorsunuz.

Kulaklığın çağrı kalitesine gelirsek, genel anlamda tatmin edici bulduk. Gerek sokakta yürürken, gerek toplu taşımada yol alırken kullandığımız senaryolarda, karşı tarafın sesi çok iyi biçimde kulağımıza ulaşırken, sizin sesiniz de karşı tarafa düzgün gidiyor. Lakin yaptığımız görüşmelerde bazı zaman karşı tarafın sesin derinden geldiğini belirttiğini de iletelim.

Galaxy Buds Live Pil Ömrü Ne Kadar?

Galaxy Buds Live’ın pil ömrü oldukça uzun gidiyor. Kulaklıkların üstündeki batarya 85 mAh olurken, şarj kutusu ise 270 mAh‘lik bataryaya sahip. Tek şarj ile bu kulaklık ile 6 saate kadar aralıksız müzik performansı elde edebiliyorsunuz. Şarj kutusu ile beraber ise toplam kullanımınız 21 saati bulabiliyor. Bu da oldukça yeterli bir süre. bunun yanısıra mühim bir avantaj da kısa şarj zamanı sunması. 5 dakikalık süratli bir şarj ile ortalama 1 saatlik müzikal performans alabilirsiniz. Şarj etmek için kutusu içinden çıkan USB kablosunu kullanabileceğiniz gibi, mobil cihazların kablosuz ters şarj donanımı ile beraber de şarj etmeniz de mümkün.

Özetle

Sonuç olarak toparlarsak Galaxy Buds Live, Samsung’un cesur tasarım değişikliği hamlesi neticesinde güzel bir kulaklık olmuş demek oldukça fazla mümkün. dizaynıyla oldukça ergonomik ve rahat bulduk. Özellikle Samsung mobil cihazları için iyi bir eküri olacak olan Buds Live, Ölçeklenebilir Kod Çözücüsü gibi bir dizi özellik içermesiyle tam uyumluluk sağlıyor. Müzik ihtiyacına da iyi cevap verebilen kulaklığın baslardaki performansı da oldukça fazla tatmin edici. ANC ise gürültü azaltma noktasında başarılı Lakin gürültüyü tam anlamıyla kesmesini istiyorsanız sizin kaleminiz kulak üstü kulaklıklar olacak diyebiliriz.

Kulaklığın pek çok donanımınden bahsettik, fiyatı haricinde. Galaxy Buds Live’ın fiyatı şu an 1299 TL. Fiyatıyla da bu sınıf kulaklıklar içinde dengede durduğunu söylemek mümkün. dizaynıyla ise hepsine çok başka bir alternatif oluyor Buds Live.

Kimler Almalı

Yenilikçi tasarım ve iyi bir kablosuz kulaklık arayanlar Galaxy Buds Live’dan çok mutlu olabilir.

Samsung Galaxy Buds Live Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Samsung Galaxy Buds Live
Ürün Türü Bluetooth Kulaklık
CHIP Online Notu 85
Üretici Samsung
Firma Samsung     (212) 288 56 38
Teknik Detaylar
Bağlantı Bluetooth 5
Bluetooth Profilleri A2DP, AVRCP, HFP
Pil Kapasitesi 85 mAh / 270 mAh (kılıf)
Kullanım zamanı 21 saate kadar
Mikrofon 3 adet Sensör Akselerometre, Hall Sensörü, IR, Yakınlık Sensörü
Boyutlar 16.5 x 27.3 x 14.9 mm
Ağırlık 5.6 gr. / 42 gr. (kılıf)

Satın Al

Alternatifleri

Galaxy Buds Live’a alternatif olarak Sony WF-1000XB modeli de değerlendirilebilir yahut daha uygun fiyatta Huawei FreeBuds 3 modeli incelenebilir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ