Teknoloji Haberleri

Samsung liderliğini koruyabilecek mi?

Yeni paylaşılan bir rapora göre Samsung, gelecek yıl küresel bazda mobil cihaz pazarındaki konumunu güçlendirecek. Raporda aynı zamanda üç aylık …

Yeni paylaşılan bir rapora göre Samsung, gelecek yıl küresel bazda mobil cihaz pazarındaki konumunu güçlendirecek. Raporda aynı zamanda üç aylık bilanço da açıklandı. Küresel anlamda mobil cihaz dağıtımının bu yıl ortalama yüzde 11 düşüşle 1,26 milyar adet olacağı aktarıldı. Samsung mobil cihaz liderliği, gelecek yıl da devam edecek mi?

Samsung mobil cihaz liderliği noktasında koz kazanıyor

Huawei’in Amerika Birleşik Devletleri ile yaşadığı kriz sonrası pek çok şirket bu krizi fırsata çevirmek için hamleler gerçekleştirdi Samsung da bunlardan birisi. Araştırma firması Strategy Analytics, Pazar günkü son üç aylık raporunda, tahminleri güncelledi. Normalde 15,6’lık bir düşüş bekleniyordu, Lakin olumlu seyreden süreç sonrası küresel anlamda mobil cihaz dağıtımının bu yıl ortalama yüzde 11 düşüş yaşayacağı açıklandı.

Yeni tahminlere göre, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Hindistan’dan gelen talepte beklenenden daha yüksek bir toparlanma oranının yanı sıra evden çalışma ve çevrim içi eğitimlerde yükselen eğilimler ile beraber yeni bir arz talep dengesinin kurulduğu bilgisi yer alıyor. Bir rapora göre, Samsung Electronics büyük olasılıkla gelecek yıl küresel mobil cihaz pazarındaki hâkimiyetini güçlendirecek.

Raporda, ekonomik iyileşme, 5G teknolojisi ve katlanabilir mobil cihazlara kalıcı bir geçişle beraber, pazar büyümesi önümüzdeki yıl yüzde 9’u aşacak ve 2019 senesindeki 1.41 milyar adet 2022’de toparlanabilecek. Samsung’un bu yıl 265 milyon adetlik dağıtımı ortalama yüzde 21’lik bir pazar payı ile pazar liderliğini sürdürmesi bekleniyor.

Apple 192 milyon adet yani yüzde 15,3 ile ikinci sırada yer alarak Huawei’yi üçüncü sıraya doğru düşürecek. Pazar payı açısından, Samsung ve Apple sırasıyla yüzde 0.1 puan ve yüzde 1.3 puan kazanacak, Lakin Huawei, Amerika Birleşik Devletleri yaptırımı sonrası gelişmelerle beraber önümüzdeki yıl pazar payının bir mühim bir kısmı olan yüzde 4.3’ü kaybedecek.

Raporda aynı zamanda Çin’in bu listeye damga vurabileceği aktarılıyor zira, Çin merkezli Vivo, Oppo ve Xiaomi gibi şirketlerin düşük ve orta düzey mobil cihazları pazardaki yargıçiyetini artırıyor haliyle, popülerliklerinin artması elde edilen kârın da artmasına neden oluyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ