Teknoloji Haberleri

Samsung’dan Katlanabilir Telefon Modeline Yeni Patent

Samsung’dan Katlanabilir Telefon Modeline Yeni Patent

Samsung’un yepyeni katlanabilir akıllı mobil cihazları içerisinde yer alan Galaxy Fold ve Galaxy Z Flip telefonu ilk tanıtılan modeller içinde bulunuyor. Galaxy Fold, ilk olarak bakıldığında bir tablet görünümü göze çarparken, Galaxy Z Flip ise katlandığında bir cüzdan şeklini alıyor. Güney Koreli şirket, katlanabilir akıllı mobil cihazlarının bir sonraki modeli için ise yeni bir patente başvuru yapmış.

Alınan patentler, katlanabilir mobil cihazların tasarımına yönelik değil; ekran teknolojilerine hitap ediyor. Samsung, Galaxy Fold’da özel bir plastik film kullanmış, Galaxy Z Flip’te ise Ultra İnce Cam (UTG) malzemeye yer vermişti. Böylece Galaxy Z Flip, bu alanda ilk cam ekranlı model olmuştu. Zira Huawei Mate X, Huawei Mate Xs ve Motorola Razr da ekranlarında plastik bir yüzeye yer veriyor.

Galaxy Z Flip’in ekranının tamamen cam malzemeye sahip olması, Tabiki mobil cihazın fiyatını da oldukça yukarıya çekti. Zira Samsung, bu cam paneli kendi üretmedi ve farklı bir tedarikçiden temin etti. Bu malzemenin 40 dolarlık maliyetinin bulunması ise, Samsung’u kendi patentini almaya itmiş.

Samsung, yeni katlanabilir akıllı mobil cihazlarında kullanmak üzere 3 yeni ekran patenti aldı. Bunlar, Polyimide film, Polyimide film + UTG ve UTG şeklinde. Böylece katlanabilir mobil cihazlarının ekran malzemelerini de kendi üretecek olan şirket, maliyeti de kısmış olacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ