Teknoloji Haberleri

Şark Söyleyen Köpekler, 50 Yıl Sonra Birinci Defa Ortaya Çıkmış Olabilir

Son 50 yıldır “Yeni Gine şarkıcı köpeğinin” neslinin tükendiğine inanılıyordu. Lakin bu köpeklerin vahşi dağ köpekleriyle bir bağlantısının …

Şark Söyleyen Köpekler, 50 Yıl Sonra Birinci Defa Ortaya Çıkmış Olabilir

Son 50 yıldır “Yeni Gine şarkıcı köpeğinin” neslinin tükendiğine inanılıyordu. Lakin bu köpeklerin vahşi dağ köpekleriyle bir bağlantısının olabileceği, DNA kanıtlarıyla yaşandı.

Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda paylaşılan araştırmaya göre Yeni Gine şarkıcı köpeği ile vahşi dağ köpekleri içinde benzer genom dizisine rastlandı. Araştırmaya göre genlerdeki benzerlik, yüzde 70’in üstünde. Sıralamadaki farklara rağmen araştırmacılar, bu köpeklerin Aslını söylemek gerekirse aynı olabileceklerine inanıyorlar. Başka bir deyişle, 50 yıl evvel nesli tükendiği düşünülen bu cinsin Aslını söylemek gerekirse halen aramızda olduğu sonucu ortaya çıkmakta. Farklılığın nedeni ise farklı ortam etkenleri olabilir.

Vahşi dağ köpeği doğadaki en nadir köpeklerden biri olduğundan, yeni araştırmanın neticesinde bu türün korunmaya alınması söz konusu olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ