Teknoloji Haberleri

Şifre Devri Sona Eriyor!

Şifre Devri Sona Eriyor!

World Wide Web Konsorsiyumu ve FIDO komisyonunun pazartesi günü yaptığı konuşmada oturum açmak için WebAuthn resmi bir web standardı haline geldiğini duyurdu.
Komisyon yaptığı konuşmada parola etkinliklerinin arttığını belirtti.Çalınan ve zayıf varsayılan şifrelerin veri ihlallerinin yüzde 81’inin altında kaldığını aynı zamanda boşa zaman ve kaynak harcaması olduğunu belirtti.
Web Kimlik Doğrulaması için kısa olan WebAuthn, W3C ve FIDO komisyonuna göre daha basit ve daha güçlü kimlik doğrulama işlemleri için bir tarayıcı ve platform cihazıdır.Kullanıcıların tercih ettikleri bu cihaz, biyometri veya FIDO güvenlik anahtarlarını kullanarak çevrimiçi hesaplarına giriş yapmalarını sağlıyor.
WebAuthn zaten Windows 10, Android, Google Chrome, Mozilla, Firefox, Microsoft Edge ve Apple Safari tarayıcılarını desteklemektedir.Artık resmi bir web standardı olarak kullanıldığına göre, şifreler yerini WebAuthn’un daha geniş ağına bırakılması teşvik edilmelidir.
Şifreler daha az popüler hale geliyor. Şubat ayında Google, Android’in FIDO2 sertifikalı olduğunu belirtti. Bu, cihazların parola yerine hesaplara giriş yapmak için parmak izlerini ve güvenlik anahtarlarını kullanabileceği anlamına geliyor. Bu değişiklik, Android 7 ve üzeri sürümleri çalıştıranları, tüm Android kullanıcılarının yarısını etkiler. Bu yaklaşık bir milyar cihaz demek oluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ