Teknoloji Haberleri

SIM Kart devri kapanıyor mu? eSIM nedir?

SIM Kart devri kapanıyor mu? eSIM nedir?

Akıllı telefon teknolojisi devlerinden Apple, son ürünü iPhone XS’i de eylül ayı başlarında tanıttı. Yeni telefonun en çok konuşulan ve bir önceki modellere göre öne çıkan teknolojisi eSIM oldu. eSım tam olarak nedir? nasıl kullanılır? bunlara kısaca değinmek gerekirse; eSIm, günümüzde kullandığımız plastik sim kartlardan farklı olarak akıllı telefonumuzun içine yerleştirilen bir çipten ibaret, bu nedenle eSIM’in çalışabilmesi için cep telefonu operatörlerinin bu yeni teknolojiyi desteklemesi gerekiyor. Tabii ki eSIm teknolojisini kullanmak için yeni bir telefon satın almanız gerekmiyor, mevcut akllı telefonunuzun sim kart yuvasına takılabilecek entegre bir adaptor sayesinde bu teknolojiye kolayca geçiş yapılabiliyor. GSM mobil sektörünün standardize edilmesi ve geliştirilmesinden sorumlu kuruluşu “GSMA” bu özelliği telefonlar dışındaki cihazların kullanımı için Mart ayında RSP teknik özelliklerini güncelledi.

eSIM teknolojisinin eski SIM kartlardan farkı ne olacak?

eSım teknolojisi ile birden fazla telefon taşıma, farklı operatörlere geçiş için sim kart değiştirme sorunuda ortadan kalkıyor, eSIm teknolojisi aynı telefonda 2 hat kullanımına olanak sağlıyor, bir hattı iş için kullanırken, diğer hattı özel işlerimiz için kullanabilirken, aynı anda sadece birini kullanabiliyoruz.
Mevcut gelişmeler ışığında pc üreticilerinin de bu teknolojiyle yakından ilgilendiği dikkate alındığında, yakın dönemde eSIM entegreli bilgisayarlar ile herhangi bir ek modem ihtiyacı olmadan istediğiniz operatör üzerinden internet özgürlüğünü yaşayabileceksiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ