Teknoloji Haberleri

Şimdiye kadarki en güçlü kara delik çarpışması!

Kara delik mevzusu gerçekten uzay bilimlerine ilgi duyan kişilerı kendisine çekiyor. Durum böyle olunca da yaşanan gelişmeler de dikkat çekmeyi …

Kara delik mevzusu gerçekten uzay bilimlerine ilgi duyan kişilerı kendisine çekiyor. Durum böyle olunca da yaşanan gelişmeler de dikkat çekmeyi başarıyor. En güçlü kara delik çarpışması ise gerçekten de merak uyandırıyor.

Gökbilimciler, kara deliklerin en güçlü, en uzak ve en şaşırtıcı çarpışmasını, yerçekimi dalgalarını kullanarak tespit ettiklerini açıkladı. Bunun en mühim yanı ise şuana dekki saptanan en büyük kara delik çarpışmasının olması. Zira bunu sayılarla bir çerçeveye oturtmak gerekirse Güneş’ten 150 kat büyük bir kozmik bir canavar ortaya çıkmış oluyor.

Saptanmış en büyük ve en güçlü kara delik çarpışması

Birbirlerine inatlaşan keçi misali çarpan kara delikler devasa boyutlarda olmasıyla gözleri üstüne topluyor. Mevzubahis kara deliklerden birisi Güneş’ten ortalama 66 kat daha büyükken bir başkası tam anlamıyla 85 kat büyüktü. Bu devasa karanlık deliklerin çarpışması neticesinde da Güneş’ten 150 kat kadar büyük bir kara delik oluştu.

Söz konusu sayılar gerçekten de düşünüldüğünde muazzam. Amerika Birleşik Devletleri’deki Lazer İnterferometre Kütle Çekim Dalga Gözlemevi (LIGO) ve İtalya’daki Virgo dedektörü tarafından saptanan kütle çekim dalgalarını inceleyen bilim kişilerı söz konusu çarpışmayı ‘’ GW190521’’ olarak adlandırdı.

2015’ten beri LIGO ve Virgo, yerçekimi dalgalarını algılayarak kainate yeni bakış açıları ile bakmayı sağlıyor. Uzay-zaman dokusundaki bu dalgalanmalar, normalde sıradan teleskoplarla görülemeyen kara deliklerin birleşmesi gibi olayları ortaya çıkartabiliyor.

Astrofizikçiler, yerçekimi dalgalarının sahip olduğu detaylarından, örneğin nasıl değiştikleri gibi, kendilerini üreten nesnelerin boyutlarını ve diğer sahip olduğu detaylarını tahmin edebiliyorlar. Devasa çarpışma, var olduğu düşünülen lakin yalnızca dolaylı olarak gözlemlenebilen bir kara delik sınıfı için kesin kanıt sağlamış oluyor.

Melbourne Üniversitesi’nden aynı zamanda çalışmada da imzası yer alan astrofizikçi Meg Millhouse: “LIGO ve Virgo ortaklığı, çiçeği burnunda sistemler keşfetmeyi, bizi şaşırtacak bir şey bulmayı bekliyordu. GW190521 kesinlikle bu şaşırtıcı olaylardan biri” olarak tanımladı.

Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nde astrofizikçi olan Simon Portegies Zwart: “Bu keşifle ilgili her şey akıllara durgunluk veriyor” diyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ