Teknoloji Haberleri

Snapdragon 875 işlemcisinin üreticisi muhakkak oldu!

Snapdragon 875 işlemcisi yeniden gündemde. Kod adı “Lahaina” olan bu donanımın 5 nm fabrikasyon süreci ile üretileceği biliniyor. Hankyung isimli …

Snapdragon 875 işlemcisinin üreticisi muhakkak oldu!

Snapdragon 875 işlemcisi yeniden gündemde. Kod adı “Lahaina” olan bu donanımın 5 nm fabrikasyon süreci ile üretileceği biliniyor. Hankyung isimli bir haber kaynağı, Qualcomm ile el sıkışan firmasın ortalama 844 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza attığını açıkladı.

Qualcomm’un bu yeni işlemcisi Oppo, Xiaomi ve Samsung gibi dünyaca popüler olan markaların mobil cihazlarında kullanılacak. Peki Snapdragon 875 hangi markaya emanet edildi?

Snapdragon 875 işlemcisi üreticisini buldu

Geçen ay 5 nm işlemci üretimi hakkında TSMC’nin ticari hamleleri karşısında başarısız olan Samsung, bu sefer istediğini aldı. Qualcomm’un eşlik edeceği yeni nesil amiral gemisi modellerinde kullanılacağı söylenen 5 nm mimarili işlemciler Güney Kore temsilcisi tarafından üretilecek.

Samsung’un Qualcomm imzalı amiral gemisi işlemci modeli hakkında ilk kez böylesine başarılı bir anlaşma imzaladığı söylendi. Snapdragon 875’in önümüzdeki aralık ayında tanıtılması bekleniyor. Eğer bir aksilik olmazsa kendisini 2021 yılnıın ilk çeyreğinde mobil cihazlarda boy gösterirken göreceğiz.

Bu işlemcinin Galaxy S21 serisinde de kullanılacağı söyleniyor. Qualcomm’un üretim ytesirini TSMC yerine Samsung’a vermesinin sebebi de yaşandı. Zira Samsung bu işlemciyi daha düşük bir maliyet karşılığında üreteceğini garanti etti.

Samsung’a bu donanım için sipariş veren firmalar içinde IBM ve Intel ikilisi de bulunuyor. Son olarak Samsung’un Qualcomm ile Snapdragon 875G, Snapdragon 735G ve 5G tabanlı olacağı söylenen Snadpragon 400 serisi için de el sıkışacağı açıklandı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ