Teknoloji Haberleri

Sohbet geçmişiniz silinebilir! WhatsApp tehlikede

“WhatsApp sohbet geçmişi silindi!” diyen kullanıcıların sayısı bir ara düşmüştü Lakin bu sayı tekrar yükselmeye başladı. Zira iPhone ve Android …

“WhatsApp sohbet geçmişi silindi!” diyen kullanıcıların sayısı bir ara düşmüştü Lakin bu sayı tekrar yükselmeye başladı. Zira iPhone ve Android kullanıcılarını doğrudan etkileyen iletilar hızla yaygınlaştırılıyor.

İlk bakışta yalnızca garip harflerin yer aldığı bir ileti gibi algılanan bu kodlar, popüler iletilaşma servisinin sürekli bir biçimde çökmesine sebep oluyor. Kullanıcılar da bu problemden kurtulmak için WhatsApp yazılımını silip tekrar yüklüyor.

“WhatsApp sohbet geçmişi silindi!” diyenlerin sayısı neden arttı?

Anlaşılamayan iletiların yanı sıra vCard (sanal bağlantı kartı) isimli kartlar da tehlike seçiyor. WhatsApp kullanıcılarının konuşma geçmişini silen kodlar ne yazık ki birçok forumda yayımlandı.

1.5 milyar kullanan kişiyi etkileyen bu kodun Brezilya’da yaşandığı ve farklı iletilar aracılığıyla ile kişilera aktarıldığı bilgisine ulaşıldı. İlgili kodu okuyan bir kişinin WhatsApp hizmeti kilitleniyor. Uygulamayı kapatıp yeniden başlatmak sorunu çözmüyor.

Almanya’da ve Avusturya’da bu kodları yaymak adına WhatsApp gruplarının kurulduğu da aktarılan bilgiler içinde bulunuyor. Bu tür iletiların size gelmesini önlemek için şu yolu izleyebilirsiniz: Hesap > Gizlilik > Gruplar > bireylerim.

Bu tarz iletiları hatalı yorumlayan ve uçtan uca şifreleme sisteminden tam anlamıyla yararlanamayan WhatsApp, kullanıcıların güvenliğini koruyamıyor ve sohbet geçmişinin silinmesine neden oluyor. WhatsApp cephesinden bu konuyla alakalı kalıcı bir çözüm üretmesi bekleniyor.

Eğer “WhatsApp sohbet geçmişi silindi!” diyen kullanıcılar kervanına katılmak istemiyorsanız yukarıdaki değişikliği bir an evvel yapmalısınız. İlk bakışta anlayamadığınız iletiları açmamalısınız.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ