Teknoloji Haberleri

Şok Eden Gerçek: Mikroplastikler, Organlarımıza Kadar Girmiş Durumda

Mikroskobik plastik parçacıkları Dünya’da hemen her köşede bulunabiliyor. Ama bu durumun giderek kötüleştiği bir gerçek. Bilim kişilerı, tarihte …

Şok Eden Gerçek: Mikroplastikler, Organlarımıza Kadar Girmiş Durumda

Mikroskobik plastik parçacıkları Dünya’da hemen her köşede bulunabiliyor. Ama bu durumun giderek kötüleştiği bir gerçek. Bilim kişilerı, tarihte ilk defa mikroplastiklerin ve nanoplastiklerin kişilerın organ ve dokularında da bulunabildiğini gösterdiler.

Arizona Eyalet Üniversitesi bilim kişilerı, vücutlarını bilime bağışlamış olan ve vefat etmiş bireylerin akciğer, karaciğer, dalak ve böbreklerinden alınan 47 örneğin her birinde en az bir tür plastiğin varlığını buldular.

pek çok yiyecek kabı ve paketinde tercih edilen Bisfenol A (BPA) adı verilen bir plastik türü incelenen emsallerin %100’ünde bulundu. bunun yanısıra ekip, tüketici ürünlerinde sıklıkla tercih edilen polikarbonat (PC), polietilen tereftalat (PET) ve polietilen (PE) gibi diğer plastik türlerinin de organlarımıza kadar girdiğini fark etti.

Araştırmacılar, eldeki verilerinı American Chemical Society (ACS) Güz 2020 Sanal Buluşma ve Fuarı’nda sundular ve bu sunumda µ-Raman spektrometre görüntüleme teknikleri kullanılarak bu sonuçlara ulaşıldığını açıkladılar.

Yapılan açıklamada plastiklerin artık her yerde olduğu belirtilirken, insan vücudunu inceleyen çok az araştırmanın olduğu ve şu anda insan vücudundaki bu plastiklerin yalnızca ufak bir problem mi yoksa bir sağlık tehlikesi mi olduğunun bilinmediği açıklandı.

2018 senesinde yapılan bir başka araştırmada da, insan dışkısında bol miktarda mikroplastik yer aldığı gösterilerek ambalajlardan gelen mikroplastiklerin insan vücuduna girdiği kanıtlanmıştı. Ama artık, bu tehlikenin organlarımıza kadar girdiği de kanıtlanmış oldu.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ