Teknoloji Haberleri

SpaceX’in Falcon 9 roketi 50 yıl sonra bir birincisi başardı!

Bu gece saat 02:18 itibariyle Falcon 9 roketini fırlatan SpaceX, iki yeni rekora da imza attı. Bu iki rekora ek olarak SpaceX tarafından tertip …

Bu gece saat 02:18 itibariyle Falcon 9 roketini fırlatan SpaceX, iki yeni rekora da imza attı. Bu iki rekora ek olarak SpaceX tarafından tertip edilen SAOCOM 1B görevi ile beraber, 50 yıl sonra bir ilk gerçekleştirildi. 6 kez tercih edilen ilk roket olmayı başaran Falcon 9, Arjantin için üç uyduyu yörüngelerine yerleştirmek için harekete geçti.

Florida’daki kötü hava koşulları uçuşun gecikmesine neden olsa da, hava durumunun düzelmesi ile beraber kalkış gerçekleşti.

SpaceX SAOCOM 1B görevi ile 50 yıl sonra güneye rokete fırlattı

Normal şartlarda sabah sularında kalkması planlana Falcon 9 roketi, kötü hava şartları sebebiyle beklemek zorunda kaldı. Gece saatlerinde hava durumunun iyileşmesi ile beraber, Türkiye saati ile saat 02:18’de kalkışını gerçekleştirdi. Buna ek olarak Falcon 9 roketi, 50 yıl sonra ilk defa güneye doğru uçuş yapan roket olmayı başardı.

SpaceX tarafından tertip edilen SAOCOM 1B görevi ile beraber, Amerikalı şirket 100’üncü roketini fırlatmış oldu. Buna ek olarak, ekvatoral fırlatmalar için optimize edilmiş bir roket 50 yıl sonra ilk defa kutup yörüngesine fırlatılmış oldu. Kutup yörüngeleri doğrultusunda fırlatılan roketler, yerleşim bölgeleri üstünden geçtiği için oldukça risk taşıyor. Yörüngeye güvenli bir biçimde ulaşmak için köpek bacağı manevrası yapan roket, daha sonra Küba üstünden uçuşuna devam etti.

Otomatik güvenlik sistemi bulunduran roket, herhangi bir şeyin ters gitmesi durumunda yerden bir müdahale olmaksızın kendini imha edebiliyor. Falcon 9 roketi normalin aksine yerleşim bölgelerine yakın bir çevreden uçacağı için, bu tarz bir güvenlik önleminin alınması oldukça önem taşıyor.

SpaceX tarafından tertip edilen SAOCOM 1B görevi, Arjantin Uzay Ajansı ile yapılan sözleşme doğrultusunda yapıldı. Ana uydu SAOCOM 1B ile beraber iki adet ufak uydu fırlatılırken bu uydular tarım, madencilik ve balıkçılık gibi endüstrileri bozabilecek Tamamen doğal felaketleri gözlemlemek ve evvelden haber vermek için kullanılacak.

SpaceX’in Florida’daki fırlatma sahasının yakınındaki iniş pistine başarıyla dönen Falcon 9 roketi, görevini tamamladı. SAOCOM 1B uydusu kalkıştan yalnızca 14 dakika sonra konuşlanırken, iki ufak uydu fırlatıldıktan ortalama bir saat sonra konuşlanacak biçimde ayarlandı.

Fırlatma ile ilgili geniş bir şekilde videoya buradan varabilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ