Teknoloji Haberleri

Spotify’dan Apple aktifliği sonrası açıklama

Spotify, Apple’ı rekabete mahal vermeyen hareketlerinden dolayı eleştiriyor. Zira Epic Games ve Apple içinde yaşanan kriz sonrası, Epic Games’ten …

Spotify’dan Apple aktifliği sonrası açıklama

Spotify, Apple’ı rekabete mahal vermeyen hareketlerinden dolayı eleştiriyor. Zira Epic Games ve Apple içinde yaşanan kriz sonrası, Epic Games’ten taraf olan popüler içerik platformu yeni bir açıklama ile Apple’a kızgınlığını kusuyor. Spotify ve Apple gerilimi tırmanacak gibi duruyor.

Spotify ve Apple gerilimi artıyor

Apple dün (15 Eylül) bir etkinlik düzenledi ve bu etkinlik içerisinde yeni cihazlarını tanıttı. Bu cihazların yanında bir de Apple One adlı servisini açıkladı. Bu servis Apple TV Plus, iCloud, Apple Arcade ve Apple Music gibi servislerin tek bir çatı altında toplamayı mümkün kılıyor.

Zaten bir süredir Apple’ı özellikle Apple Music tarafında eleştiren Spotify, yeni ”One” servisinin bu durumu daha da kötü hale getireceğini söylüyor. Bütün hizmetlerini tek bir servis altında toplayacak olan Apple’ın bu noktada diğer uygulamalara ve platformlara rekabet alanı sunmayacağı gerekçesiyle Spotify tarafından eleştirildiği görülüyor.

Apple’ın One platformu tanıtılmasının hemen daha sonra Spotify, Peter Kafka aracılığıyla bir paylaşım yaptı. Paylaşımda söz konusu hizmetin temelde ”yarışı tamamen ortadan kaldıracak” olması eleştiriliyor. Paylaşılan açıklamada şunlar yazıyor:

“Apple bir kez daha, yargıçiyet alanını rakiplerini dezavantajlı duruma düşürmek için genişletiyor. Gücünü kişilerı kendi hizmetlerini tercih etmeye mahkûm bırakmak için kullanıyor. Rekabet ytesirlilerini, Apple’ın rekabet zıtı davranışını sınırlandırmak için acilen harekete geçmeye çağırıyoruz; kontrol edilmediği takdirde, onarılamaz bir zarara yol açacaktır. Geliştirici topluluğuna ve kolektif özgürlüklerimizi dinleme, öğrenme, oluşturma ve bağlantı kurma ile tehdit edin. ”

Bakalım ilerleyen günlerde Spotify ve Apple içindeki kriz hangi noktaya taşınacak? Zira iki tarafta şu anda davalık.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ