Teknoloji Haberleri

Suudi Arabistan’dan ekonomik tedbirler!

Suudi Arabistan’dan ekonomik tedbirler!

Tüm dünyayı tehdit eden korona virüs ( covid19 )salgını ile aynı anda ortaya çıkan petrol krizine bağlı, tanınmış en gelişmiş petrol üreticilerinden olan Suudi Arabistan’da ekonomik sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Suudiler ülke ekonomisini kalkındırmak için KDV oranını yüzde 5’ten yüzde 15’e yükseltecek ve kamu çalışanlarına ödenen aylık 267 dolarlık (1.893 TL) geçim ödemesini erteleyecek.

Suudi Arabistan, korona virüsten ve düşük petrol fiyatlarından zarar gören ülke ekonomisini yükseltmek için katma değer vergisini (KDV) üç katına çıkaracak ve kamu çalışanlarına geçim ödeneği vermeyi kesicek.

Suudi krallığının Maliye Bakanı Mohammed al-Jadaan yaptığı açıklamada, “1 Temmuz’dan itibaren geçim ödeneği askıya alınacak, katma değer vergisi ise yüzde 5’ten yüzde 15’e artırılacak” ifadelerini kullandı.

KAMU GÖREVLİLERİNE AYLIK 267 DOLAR
Bakan açıklamanın devamında, “Bu tedbirler acı verici ancak benzeri görülmemiş corona virüsü krizini mümkün olan en az hasarla atlatabilmek ve orta ile uzun vadede mali ve ekonomik istikrarı sağlamak için gerekli,” diye ekledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, ülkedeki artan gaz fiyatları ve yeni koyulan katma değer vergilerinden
dolayı yaşam masraflarının yükselmesi ile 2018 yılında kamu çalışanlarına aylık 1,000 riyal ($267) geçim ödeneği bağlanmasını istemişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ