Teknoloji Haberleri

Tartışma yaratan Netflix sineması dünyada boykot ediliyor!

Biliyorsunuz Türkiye’de ”Minnoşlar” filmi eleştirilmişti. Dünya çapındaki ismiyle ”Cuties” Türkiye’de bakanlığın ve RTÜK’ün devreye girmesiyle 9 …

Tartışma yaratan Netflix sineması dünyada boykot ediliyor!

Biliyorsunuz Türkiye’de ”Minnoşlar” filmi eleştirilmişti. Dünya çapındaki ismiyle ”Cuties” Türkiye’de bakanlığın ve RTÜK’ün devreye girmesiyle 9 Eylül’de Netflix kütüphanesine gelmesi engellenen film, dünya çapında tepki topluyor. Dünya çapında Cuties filmi gerekçesiyle Netflix boykot ediliyor.

Cuties filmi gerekçesiyle Netflix boykot ediliyor

Öncelikle Cuties filminin Türkiye’deki yayımlanma tarihinin ertelenmesinin gerekçesini hatırlayalım. Sundance Film Festivali’nde En kaliteli yönetmen kategorisinde ödül kazanan film, Türkiye’de çocukluğu istismar ediyor gerekçesiyle RTÜK’e binlerce şikâyet edilmişti. Film incelemeye alınmış ve sakıncalı bulunmuştu.

RTÜK Başkanlık makamına katalogdan çıkarma ve idari para cezası uygulanması kararı vererek Netflix’in 9 Eylül’de yayımlanacak bu filme listeden kaldırılması uyarısı yapılmıştı. Netflix karara uyarak bu filmi yayımlamadı Lakin dünya çapında bu film izleyicilerin karşısına çıktı. Amerika Birleşik Devletleri’de sağcı ve muhafazakarlar tarafından eleştirilen film, pek çok ülkede izleyiciler tarafından sosyal paylaşım sitesi üstünden topa tutuldu.

Netflix’in filmi:”Dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk” şeklinde tanımlaması eleştirilerin hedefi haline gelmesinin en büyük nedeni. Zira burada 11 yaşındaki bir kız çocuğunun hikâyesi anlatılıyor. Bu ifade kısa zamanda değiştirilse de filmin eleştiri oklarından kurtulmasına yetmedi.

Change.org üstünden imza toplayan izleyiciler, Netflix’i boykot ediyor. kısa zamanda platform üstünden 700 bine yakın imza toplandı bile. Üyeliklerini iptal ettiklerini söyleyen bazı kişiler, çocuk istismarının bu kadar yüksek olduğu bir zamanda böyle bir filmin platforma getirilmemesi gerektiğini düşünüyor.

Yönetmenliğini Maïmouna Doucouré‘nin yaptığı Cuties, toplumun kız çocuklarını cinselleştirmesini eleştiren bir Fransız filmi olarak kayıtlara geçmiş olmasına karşın, tam tersi sebeplerle eleştiriliyor. Film, Fransa hariç, Netflix’in faaliyet gösterdiği 190 farklı bölgede belirtiliyor.

Yukarıda film afişlerini görüyorsunuz. Soldaki filmin orijinal film afişi ve Aslını söylemek gerekirse ”kız çocuklarının cinselleştirilmesini” içermiyor. Netflix’in hazırladığı sağdaki afişte ise çok daha farklı görünen filmin çocuk karakterleri, Aslını söylemek gerekirse bu noktada eleştiriliyor. Netflix filmin doğasına saygı duymadığı gerekçesiyle bu kadar tepki çekiyor.

Oyuncular ve yönetmenler tarafından da eleştirilen Netflix, filmin yönetmenin bile eleştirilerine hedef olmuş durumda. #CancelNetflix başlığına neden olan tüm eleştirilerin ve tepkilerin yanı sıra, Doucouré ve Cuties filmini destekleyenler de bulunuyor. Bazı film eleştirmenleri, kendi paylaştıkları incelemelerin yanı sıra film ve yönetmen hakkında olumlu Sosyal paylaşım sitesi Twitter paylaşımları yapıyor.

Bu tartışma yeni bir film gelene kadar sürecek gibi duruyor. Netflix’in bu filmi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ