Teknoloji Haberleri

Tesla, Hacker’lar Karşısında Sıkıntı Duruma Düşmekten Son Anda Kurtulmuş

Bu haftanın başlarında FBI, 27 yaşındaki bir Rus vatandaşını, bir Amerika Birleşik Devletleri firmasına karşı ransomware saldırısı düzenleme …

Tesla, Hacker’lar Karşısında Sıkıntı Duruma Düşmekten Son Anda Kurtulmuş

Bu haftanın başlarında FBI, 27 yaşındaki bir Rus vatandaşını, bir Amerika Birleşik Devletleri firmasına karşı ransomware saldırısı düzenleme çabası sebebiyle tutuklamıştı. Electrek’in bildirdiğine göre, bu firma Tesla‘ydı.

Adalet Bakanlığı tarafından paylaşılan bir şikayete göre Temmuz ayında Egor Igorevich Kriuchkov Amerika Birleşik Devletleri’ye seyahat ederek Rusça konuşan, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmayan ve Sparks, Nevada’daki Tesla Gigafactory’sinde çalışan biri ile temasa geçti. İddialara göre Kriuchkov, bu kişi ile görüştükten sonra bir teklifte bulundu. Bu teklife göre bir malware’i (kötü amaçlı yazılım) Gigafactory‘deki bilgisayar sistemlerine iletmesi için çalışana 1 milyon dolar ödeyecekti. Söylenen bilgiye göre Kriuchkov ve dostları ağ üstünden verileri çekmekle ve eğer Tesla bir fidye ödemezse bunları kamuya sunmakla tehdit etmeyi planlıyordu.

Çalışan hemen Tesla’yı bilgilendirdi ve firma da FBI ile iletişime geçti. Daha sonra FBI ajanları Kriuchkov’u Amerika Birleşik Devletleri’yi terk etmeye çalışırken Los Angeles’da tutukladı.

Electrek’in belirttiğine göre bu operasyon sırasında FBI ajanları, Kriuchkov’un dostları tarafından gerçekleştirilen daha evvelki saldırılar hakkında da bilgiler elde etti. Hangi firmaların etkilendiğini doğrulamadılar Lakin Temmuz ayında CWT Group‘a karşı benzer bir ransomware (fidye yazılımı) saldırısı düzenlenmişti. O firma, 4,5 milyon dolar fidye ödemişti. Eğer çalışanı süratli bir biçimde hareket etmiş olmasa yahut firmayı bilgilendirmese, Tesla da benzer bir durumda kalabilirdi.

Bu ayın başlarında, cruise firması Carnival ve Garmin de ransomware saldırısı yaşadıklarını bildirmişlerdi. Travelex de kısa bir süre evvel bir ransomware saldırısını çözmek için 2,3 milyon dolar ödemek zorunda kalmıştı. bunun yanısıra aralarında Atlanta, Baltimore ve New Orleans’ın da yer aldığı pek çok şehir ve dişçi ofislerinin yanı sıra DSLR kameralar da benzer siber saldırılara maruz kalmışlardı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ