Teknoloji Haberleri

Tesla’nın Devasa Şangay Fabrikası Mayıs Ayına Kadar Tamamlanabilir

Tesla’nın Devasa Şangay Fabrikası Mayıs Ayına Kadar Tamamlanabilir

Reuters’a göre, Teslanın Şangay merkezli dev fabrikası Mayıs ayına kadar üretim hattını faaliyete geçirebilir.Haber servisi, bir Şanghay kent hükümeti görevlisinin, bu hafta Pekin’de yapılacak olan yıllık bir parlamento toplantısının “aralarında” yorumunu yaptığını, ancak daha fazla ayrıntı belirtilmediğini bildirdi.

Tesla ve Şangay arasındaki anlaşmayla, Haziran 2017’den bu yana yürürlükte olan EV-üreticisi  geçen yıl ekim ayında fabrika için 860.000 metrekarelik arsayı devraldı.

Reuters’a göre , tam teşekküllü bir oto montaj fabrikası inşa etmek iki yıla kadar sürebilir. Bu yüzden Mayıs ayında tamamlanan bir inşaat oldukça şaşırtıcı olabilir.

Bununla birlikte, Şangay hükümeti, Çin’in otomobil pazarını açma planlarını destekleyecek projenin üzerlerindeki ağırlığını tamamen Tesla’ya atmış oldu.

Tesla’nın araziyi devraldığı sırada (yaklaşık 140 milyon dolar tutarında mal olduğu söyleniyor), o zaman kar etmeyen şirket, alacaklılarına milyarlarca dolarlık borcunu  bu fabrika ile ödemeyi planlıyordu.

Bununla birlikte, şirket 2018’in 3. ve 4. çeyreğinde kâr etti ve 2019’a karı daha da artırmak için bir işten çıkarılma teklifiyle başladı, bu nedenle Tesla’nın bu yıl Çin’deki yerini almaya başlaması oldukça mümkün.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ