Teknoloji Haberleri

TikTok ABD’de yoluna bu şirketle devam edecek!

Amerika Birleşik Devletleri-Çin tansiyonu bildiğiniz gibi evvellikle teknoloji devlerine yansıdı. Adeta br savaş cephesi haline gelen teknoloji …

TikTok ABD’de yoluna bu şirketle devam edecek!

Amerika Birleşik Devletleri-Çin tansiyonu bildiğiniz gibi evvellikle teknoloji devlerine yansıdı. Adeta br savaş cephesi haline gelen teknoloji dünyasının en yeni gündemi ise TikTok isimli sosyal paylaşım sitesi platformu oldu. Trump yönetimi ülke genelinde TikTok kullanımının ülke güvenliği adına sakıncalı olduğunu açıkladı. TikTok’un Lakin millileştirme adımı ile ülke sınırlarında faaliyet gösterebileceğini söyleyen yönetim, platformun sahibi ByteDance firmasınin TikTok işletim haklarının bir Amerika Birleşik Devletleri’li şirkete aktarması istendi. Şimdiyse TikTok Amerika Birleşik Devletleri pazarında hangi şirketle yoluna devam edecek belirlendi.

TikTok Amerika Birleşik Devletleri pazarında Oracle ile ilerleyecek

İhale ve teklif süreçlerinde uzun zamandır Microsoft, Walmart, Sosyal paylaşım sitesi Twitter gibi ismiler anılıyordu. Mevcut faaliyet alanları sosyal paylaşım sitesi olmasa bile Trump hükumeti büyük şirketleri işin içine dahil etmeyi ve operasyonları yerli bir şirkete devretmeyi istiyordu.

Son zamanda ise ihale süreçlerine Donald Trump’a yakın olması ile bilinen Larry Ellison’ın kurduğu şirket, Oracle dahil oldu. Microsoft’un son anda havlu atması ile öne çıkan Oracle, Amerika Birleşik Devletleri hükumetinin güvenilir teknoloji partnerlerinden belirtiliyordu. 20 Eylül’den evvel sonuçlanması beklenen sürecin Trump ile Ellison ilişkileri aracılığıyla vücut bulacağı öngörülüyor.

ByteDance firmasınin Trump’a bu denli yakın bir şirkete işletim haklarını teslim edip etmeyeceği ise muamma. Yakın zamana kadar ByteDance’in Pekin ofisinden gelen açıklama ”İstemediğimiz bir durum oluşmasındansa Amerika Birleşik Devletleri pazarından çekilmeyi tercih ederiz” yönündeydi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ