Teknoloji Haberleri

Toplu gelen mesajları nasıl engellerim

Toplu gelen mesajları nasıl engellerim

Toplu Gelen Mesajlar Nasıl Engellenir?

Cep telefonlarının hayatımıza girmesi ile birlikte SMS denilen kavramda hayatlarımıza girdi ve eskiden sadece gençlerin kullandığı bu mesajlaşma yöntemi artık neredeyse bütün cep telefonu kullanıcıları tarafından tercih edilir bir hal aldı. Bu mesajlar tanıdığınız kişilerden geldiği zaman güzel oluyor ama bir de gelen reklam mesajları bulunmakta ki bunlar gerçekten bir yerden sonra can sıkıcı bir hal alabiliyorlar.

Numaranızı eline geçiren firmalar sizlere isteğiniz dışında hiç durmadan reklam mesajları göndermeleri ise sizlerin isteğiniz dışında olması nedeniyle kişiler bunları almak istemedikleri halde engellemek bir süre öncesine kadar mümkün olmuyordu. Bu durumdan cep telefonu kullanıcısı olan kişilerin çok fazla şikayetçi olmaya başlaması üzerine de önlemek için çeşitli yöntemler düşünülmeye başlanmıştır.

Reklam Mesajları Artık Kanunen Yasak

Tüketicilerin bu yönde olan yoğun şikayetleri üzerine hazırlanan yasa ile şirketlerin bu şekilde reklam mesajları atmaları yasak bir hale geldi ve bu gelen toplu mesaj sayısını bir miktar azalttı. Bu önleminde yeterli olmadığı görülmekte ve hala milyonlarca cep telefonu kullanıcısına gün içinde çok sayıda reklam mesajı gelmektedir. Bunu önlemenin en kolay yolu olarak bağlı bulunduğunuz operatör ile görüşme yapmak ve bu yönde mesajları almak istemediğinizi belirtmek olacaktır. Bu şekilde spam olarak filtrelenecek olan bu mesajları artık almazsınız. Bunun dışında bir diğer yöntem bu mesajlara kesinlikle cevap vermemek olmaktadır. Bu şekilde cevap verdiğinizde numaranın aktif olduğu mesajı atan kişiler tarafından anlaşılmakta ve bu kez gelen mesajların sayısı da daha fazla artmaktadır. Cep telefonu numaranızı tanımadığınız kişilere vermemek de bu reklam mesajlarını almanızın önüne geçecektir.

Telefonunuza Bu Mesajları Engellemek İçin Hazırlanmış Programları İndirin

Akıllı telefonların mesajlar bölümünde gelen mesajları filtrelemek için bir bölüm bulunmakta ve buradan da istediğiniz gibi filtreleme yaparak istemediğiniz mesajları almamanız mümkün olmaktadır. Eğer telefonunuzda bu özellik yoksa bunun için hazırlanmış olan programlardan birini indirebilir ve böylece sürekli olarak gönderilen bu mesajlardan kurtulabilirsiniz. Bu gelen mesajlara cevap yazmamanız eskisinden çok daha önemli bir hale gelmiştir günümüzde. Çünkü eskiden sadece reklam amacı ile atılan bu mesajlar artık dolandırıcılık amacıyla da atılmaktadır ve gelen mesajın içinde sizden kişisel bilgilerinizin de istendiği bir bölüm olması halinde bunu hemen Cumhuriyet savcılığına bildirmeniz gerekmektedir. Bu SMS gönderen kişiler sadece bir kez cevap vermeniz ile kişisel bilgilerinize ulaşmaları yoluyla sizin hesaplarınıza ulaşabilecek olmanın yanında sizin kişisel bilgilerinizi kullanarak da adınıza yasa dışı işlemler yapabilmektedirler.

 

Bunların olmaması için SMS filtreleme programlarını mutlaka kullanmalı ve gelen mesajlara da asla cevap vermemelisiniz. Bazı reklam mesajlarında mesajları almak istemiyorsanız ret etme ve bir daha almak istemediğinizi belirten bir bölüm olsa bile bunun pek bir fayda sunduğu görülmemektedir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ