Teknoloji Haberleri

Trump’ın WeChat yasağı kullanıcıları etkilemeyecek

Amerikan Başkanı Donald Trump, ulusal güvenliği ihlal ettiği gerekçesiyle Çinli WeChat ve TikTok’un başka bir şirkete satılmaması halinde bu iki …

Trump’ın WeChat yasağı kullanıcıları etkilemeyecek

Amerikan Başkanı Donald Trump, ulusal güvenliği ihlal ettiği gerekçesiyle Çinli WeChat ve TikTok’un başka bir şirkete satılmaması halinde bu iki uygulamanın ülkede barınamayacağını beyan eden bir kararname imzalamıştı. Söz konusu kararnamenin daha sonra pek çok WeChat kullanıcısı dava açmaya hazırlanırken, Amerikan Adalet Bakanlığı’ndan WeChat ile ilgili bir açıklama geldi. Açıklamada uygulamaya gelecek olası bir yasağın  kullanıcılarının üstünde hukuki sıkıntı yaratmayacağı bildirildi.

WeChat karşı davası için açıklama geldi

Cnet’in haberine göre Çarşamba günü yapılan açıklamada, Trump yönetiminin WeChat için tasarladığı söz konusu yasağın Çin merkezli uygulamayı indirip kullanan bireylerin üstünde herhangi bir hukuki sorumluluk yaratmayacak. Söz konusu açıklama, geçtiğimiz Ağustos ayında bir grup WeChat kullanıcısının yasağın anayasaya aykırı olduğunu gerekçe göstererek, Başkan Trump’a açtığı karşı davası sonrası geldi.

Başkan Trump, 6 Ağustos’ta yaptığı bir açıklamayla Çinli teknoloji devi Tencent’e bağlı WeChat’in  ulusal güvenliğe önemli miktarda darbe vurduğunu aktarmıştı. Açılan karşı davada ise kullanıcılar, uygulamanın Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliğine karşı tehdit oluşturduğuna dair kanıt bulunamadığını sözlerine ekledi

Bunun yanı sıra yasaklanması muhtemel bir başka uygulama olan TikTok için de Trump hükumetinden çalışanlara yönelik bir açıklama geldi. Açıklamada uygulamaya yönelik bir yasağın çalışanların maaş çeklerinde ya da sosyal haklarında herhangi bir yaratmayacağı açıklandı. bunun yanısıra işlerini yaptıkları için de herhangi bir kovuşturmaya maruz kalmayacakları güvencesi de açıklamada yer aldı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ