Haziran 17, 2021

Teknolojihaberleri

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlasına dair en son haberler…

Türk rapçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “hakaret” iddiasıyla kısa süreliğine gözaltına alındı.

Türk rapçi Shihana Cumartesi günü Twitter’dan yaptığı açıklamada, Türkiye’nin batısındaki İzmir havalimanında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alındığını duyurdu.

Yagalmas, “Bir gözaltı merkezine geri döndüm,” dedi. “Artık onları takip edemiyorum. Hakkımda birçok dava var. Bir önceki davayla ilgilendiğimde başka bir dava ortaya çıkıyor.”

Yugalmas Pazar günü, serbest bırakıldığını tweetledi ve benzer suçlamalarla gözaltına alındığı için “gergin” olduğunu söyledi. “Yakında bir ‘anti’ şarkı kaydedeceğim” dedi.

Türk avukatlar Soruşturma 2014’ten 2019’a kadar 128.872 kişi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret etmekle suçlandı.

Erdoğan 2014’te cumhurbaşkanlığını devraldığından beri, 2018’de 2.046 ve 2019’da 3.831 olmak üzere binlerce kişi kendisine hakaretten hapse atıldı. Türk Ceza Kanunu’nun (DCK) 299. maddesi, Cumhurbaşkanına hakaret eden herhangi bir kişi için dört yıla kadar hapis cezası öngörmektedir. Bu cümlenin ulusal bir ifadesi varsa altıda biri, basın veya medya aracılığıyla yapılıyorsa üçte biri. Cumhurbaşkanına hakaretten toplam 9 bin 554 kişi hüküm giydi.

Avrupa’nın anayasal konulardaki bağımsız danışma organı olan Venedik Komisyonu, 2016 yılında yaptığı bir yorumda, basının cumhurbaşkanına hakaret ettiğini bildirdiği çok sayıda soruşturma, dava veya iddiayı endişeyle kaydetti. Avrupa Komisyonu’nun 2015 raporunda altını çizdiği hatırlatıldı: “Gazeteciler, yazarlar, sosyal medya kullanıcıları ve kamuoyunun diğer üyeleri aleyhine açılan ve hapis, tecil veya cezai yaptırımla sonuçlanabilecek davalara saygısızlık yaygın bir uygulamadır. cezalar.. Aynı rapora göre, bu tehditkar iklim otosansürün artmasına neden oldu.

READ  Netanyahu'dan sonra Türkiye ile İsrail arasında yeni bir başlangıç ​​mı var?

Venedik Komisyonu’na göre, özellikle kamu yararına olan konularda bir tartışma bağlamında saldırgan, şok edici veya kafa karıştırıcı kelimelerin kullanılması ifade özgürlüğü ile güvence altına alınmıştır. “Hırsız” (yolsuzluk soruşturmasıyla bağlantılı olarak) veya “katil” (KG protestoları sırasında hayatını kaybeden protestocularla ilgili olarak), “diktatör” olarak özetlenebilecek ifadeler, kamuoyunda tartışma bağlamında değerlendirilecektir.

İnsan hakları avukatı Kerem Altbermak, DCK’nın 299. maddesinin, Türkiye’ye taraf olan ve yürürlükten kaldırılması gereken Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin kurallarına aykırı olduğunu savunuyor. Devlet başkanına hakaret suçu birçok Avrupa ülkesinde haklı görülmüş ve halen Almanya, Hollanda, Belçika ve Portekiz’in ceza kanununda yer almasına rağmen yakın zamanda ortaya atılmış bir iddia bulunmamaktadır.

Patron’da SCF’yi desteklemek için bir saniyenizi ayırın!