Haziran 17, 2021

Teknolojihaberleri

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlasına dair en son haberler…

Türkiye “deniz sümüğü”nü temizlemek için kampanya başlattı

6 Haziran 2021’de çekilen hava fotoğrafı, İstanbul, Türkiye’de Marmara Denizi’nde “deniz sümük” olarak da bilinen mukus gösteriyor. (Osman Orsal / Xinhua’nın fotoğrafı)

6 Haziran 2021’de çekilen hava fotoğrafı, İstanbul, Türkiye’de Marmara Denizi’nde “deniz sümük” olarak da bilinen mukus gösteriyor. (Osman Orsal / Xinhua’nın fotoğrafı)

Türkiye Salı günü sözde “deniz sümüğünü” Marmara Denizi’nden çıkarmak için bir kampanya başlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murad Damat, kampanyayı ülkenin en büyük şehri İstanbul’da Marmara Denizi kıyısındaki Cadeposton Plajı’nda tanıttı.

Groom, “Tüm deniz yaşamını ve tüm ekosistemi tehdit eden mukus sorununu ortadan kaldırmak için Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı deniz temizleme kampanyasını başlatıyoruz” dedi.

Bakanlığının 2021 yılı sonuna kadar Marmara Denizi’ni sit alanı ilan etmeyi planladığını söyledi.

Bir temizlik ekibinin başkanı olay yerinde gazetecilere, ekip üyelerinin mukusu özel ekipmanlarla belirli bir alanda mühürleyeceğini ve pompalarla dışarı çekeceğini söyledi.

Tüplü dalgıçlar, Cadepostan’dan sualtı durumunu kontrol etmek için birkaç kez dalış yaptılar.

Tüplü dalgıç ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Tahsin Seylan, son dalışını tamamladıktan sonra gazetecilere verdiği demeçte, deniz yüzeyinin altındaki oksijen seviyesinin artık önemli ölçüde daha düşük olduğunu ve bunun deniz yaşamını yavaş yavaş öldürdüğünü söyledi.

Federasyonun diğer bir dalgıç olan Mehtab Akbaş Sifty, tüm deniz canlılarının mukusla kaplı olduğunu söyledi.

Kalın jöle benzeri tabaka ilk olarak İstanbul kıyılarında bulundu ve daha sonra Marmara Denizi ve Kuzey Ege Denizi’ndeki çeşitli illere yayıldı.

Marmara Denizi’nin büyük bir kısmı artık çevreyi, su altı yaşamını ve balıkçılık faaliyetlerini tehdit eden bu malzemeyle kaplıdır.

Basında çıkan haberler, Karadeniz’in bazı bölgelerinde mukus bulunduğuna işaret ediyor.

Bilim adamları, olgunun yeni olmadığını, ancak İstanbul ve kıyı kentlerinden gelen ham lağım suyunun denize boşaltılması gibi kirlilik nedeniyle daha da kötüleştiğini söylüyorlar.

READ  Türkiye'nin ABD ve Rusya ile dengelenmesi

Kaynak(lar): Xinhua Haber Ajansı