Haziran 17, 2021

Teknolojihaberleri

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlasına dair en son haberler…

Türkiye kara gaz, Doğu Akdeniz gaz sondajına devam edecek: Bakan

Türkiye Enerji Bakanı Batı Danmes 7 Haziran’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin memba operatörü DPAO’nun hem Karadeniz’de hem de Akdeniz’de sondaj projelerine devam edeceğini söyledi. Geçen hafta açıklanan Karadeniz gaz rezervlerinde büyük bir iyileşme oldu.

TPAO, Amasra-1 kuyusundan Karadeniz’de geçen yıl açıkladığı 405 pcm gaz rezervine kıyasla 135 pcm gaz rezervi daha ekledi.

Danmes, şirketin bu yıl yeni bir araştırma kuyusu açabileceğini ve yeni kuyuların çalışma alanının güney veya batı kısımlarında bulunabileceğini söyledi.

Ankara, geçen yıl Ağustos ayında DPAO’nun Tuna-1 kuyusunda 320 pcm gaz rezervi olan ve daha sonra ikinci, daha derin bir rezervuarın keşfinin ardından 405 pcm’ye yükseltilmiş olan Sagarya gaz sahasını keşfettiğini duyurdu. İyi.

Fati tatbikatı ile Durgali-1 ve Durgali-2 olmak üzere iki kuyu daha açıldı, ancak Amasra-1 sonucu ile geçen haftaya kadar başka bir sonuç açıklanmadı. Ancak bunun Zakaria saha rezervlerinin genişletilmesi mi yoksa ayrı bir rezervuar mı olduğu henüz belli değil.

Fatih, tamamlanan ilk üç kuyuda testler yapan ikinci TPAO drone’su Kanuni’ye geçen ay katıldı.

Danmes, Karadeniz’de daha fazla rezervin bulunacağını umduğunu söyledi. TPAO’nun araştırma gemisi Barbaros Herat’s Pasha şu anda Zagarya bloğunun doğusundaki Kastamonu 3B modülünü araştırıyor.

Uluslararası Ortaklar

Şirketin derin su üretim tecrübesi olmamasına rağmen, Sagarya sahasının sadece TPAO tarafından “yerli kaynaklar” kullanılarak oluşturulacağı resmi raporlarda vurgulanmıştır.

Danmes, Mart ayında gazetecilere verdiği demeçte, daha sonra “uluslararası ortaklar” alınmadan TPAO’ya dönüştürüldüğünü ve bunun yerine gerekli uzmanlığı edindiğini söyledi. TPAO’nun “yerli ve uluslararası şirketlerle” çalıştığını söyledi.

Ankara’nın, sektörün gelişimi konusunda ismi açıklanmayan IOC’lerle görüşmelerde bulunduğuna dair haberler doğrulanmadı.

TPAO’nun Şubat ayında yayınlanan proje için çevresel etki değerlendirmesi, insansız toprak altı tesisleri kullanarak “2023 yılına kadar” 10-10 cu m / d üretecek 6-10 kuyuyu içeriyor.

READ  Yetkililer soğuktan etkilenen Marmara Denizi'ni kurtarmak için kararlı adımlar atıyor

Gaz daha sonra 155 km uzunluğundaki bir boru hattıyla 4 Haziran’da inşaatına başlanan Pilios’taki bir işleme tesisine yönlendirilecek.

Akdeniz projeleri

Ayrı bir gelişmede, Türkiye’nin 7 Haziran’da Akdeniz’de sondaj yapmayı planladığını ve burada TPAO tarafından şimdiye kadar açılan sekiz kuyunun bazı “olumlu işaretler” verdiğini, ancak herhangi bir yeni sondajın uzun vadeli bakım çalışmalarına kadar beklemek zorunda kalacağını da sözlerine ekledi. gecerli. Şu anda Türkiye’nin doğu Akdeniz kıyısında limanda bulunan TPAO’nun dron Yavus’ta tamamlandı.

Danmes, gelecekte sondajın Türkiye ve Kıbrıs’ın hak iddia ettiği Akdeniz bölgelerinde mi yoksa Ankara’yı hem Brüksel hem de Washington ile çatışmaya sokan Yunanistan’da mı yoksa TPAO’nun daha önce Antalya Körfezi gibi sondaj yaptığı bölgelerde mi gerçekleşeceğini belirtmedi.

Geçen ay Türkiye ve Yunanistan, Akdeniz ve Ege denizlerinin bazı bölgeleri üzerindeki çatışan iddialar üzerine son zamanlarda çıkan çatışmaları önleme amaçlı görüşmelerde bulundular ve 14 Haziran’da Brüksel’deki NATO zirvesinde toplantılar yapılacak.
Kaynak: Tabaklar