Teknoloji Haberleri

Türkiye’de birinci koronavirüs aşısı yapıldı

dünya çapında aylardır milyonlarca insanı etkileyen koronavirüs salgını hızla yayılırken, aşı denemeleri de başladı. İlk olarak Rusya’dan gelen …

Türkiye’de birinci koronavirüs aşısı yapıldı

dünya çapında aylardır milyonlarca insanı etkileyen koronavirüs salgını hızla yayılırken, aşı denemeleri de başladı. İlk olarak Rusya’dan gelen ”aşı bulunması” hamlesinin daha sonra diğer ülkeler de süratli bir biçimde çalışmalarını sürdürüyor. Çin’de geliştirilen koronavirüs aşısının gönüllü uygulaması Brezilya ve Endonezya’da başlatılmıştı. Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sağlık çalışanlarına yapıldı. Faz 3 aşamasında ise Türkiye’nin de dahil olduğu bu testler bugün başladı.

Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı sağlık çalışanlarına

Türkiye’nin de aktif olarak savaştığı ve her gün binin üstünde vaka ile karşılaştığımız koronavirüs, için aşı çalışmaları bugün saygınlığıyla başlatılmış oldu. Ankara’da başlayan bu ilk aşılama çalışmaları, virüse en çok maruz kalan sağlık çalışanlarına yapıldı.

CNN Türk’ün haberinde yer alan bilgilere göre, Çin merkezli firma Sinovac Biotech tarafından geliştirilen aşı, ilk aşamada 1.200-1.300 sağlık personeline yapılacak. Bu aşının ikinci adımı olarak da 14 gün sonra aynı bireylere bir kez daha aşı uygulanacak ve sonuçları Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile paylaşılacak.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ