Haziran 17, 2021

Teknolojihaberleri

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlasına dair en son haberler…

Türkiye’nin ABD ve Rusya ile dengelenmesi

Türkiye’nin ABD ve Rusya ile dengeleme hamlesi

Türkiye'nin ABD ve Rusya ile dengelenmesi
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Büyükelçisi Recep Tayyip Erdoğan ile Kremlin’de bir araya geldi. (Dosya / AFP)

On yıllardır Türkiye’nin ABD ve Rusya ile ilişkileri sıfır toplamlı bir oyundu: Rusya ile ilişkileri geliştikçe ABD ilişkileri de gelişiyor. Aynı kural Türkiye’nin NATO ve Rusya ile ilişkileri için de geçerlidir.

Ankara şimdi NATO içinde biraz bağımsız bir politika izlemeye hevesli, ancak bu politika onu köşeye sıkıştırıyor. NATO, esas olarak Washington’un kışkırtmasıyla, Türkiye’ye daha net bir politika izlemesi ve NATO-Rusya dengesinde tam olarak hangi pozisyonu oynamak istediğini belirlemesi için baskı yapıyor. Moskova ise Türkiye’nin bu kadar net bir politika izlemesini beklemiyordu. Ankara’nın kendi çıkarlarını işgal etmeyen, biraz bağımsız politikasından memnun.

Şu anda Türkiye’nin Rusya ve NATO ile ilişkilerinde en önemli konu iki bölümden oluşan Ukrayna krizidir: Türkiye’nin Kırım’ı ilhakı ve Türkiye’nin Ukrayna ile askeri işbirliği.

Türkiye, bazı eski Sovyet ülkeleri de dahil olmak üzere uluslararası toplumun çoğunluğu ile birlikte, Rusya’nın Kırım’ı ilhakını kınadı ve tanımayı reddetti. Batılı ülkeler birleşmeye karşı çıkıyor çünkü bu, sınırların ihlalini kapsayan uluslararası hukukun ihlalidir.

Türkiye’nin yarımadayı birbirine bağlamakla ilgilenmek için bir nedeni daha var. Kırım, başlangıçta Türklerle yakın etnik, dilsel ve kültürel bağları olan Tatarların yaşadığı bir yerdi. 1944’te Sovyetler 200.000 ila 250.000 Tatar’ı Kırım’daki evlerinden çıkardı ve onları çeşitli Orta Asya cumhuriyetlerine zorla yeniden yerleştirdi. 45 yıl boyunca geri dönmeleri yasaklandı.

Türk Dışişleri Bakanlığı geçen ay konuyla ilgili gereksiz provokatif bir açıklama yaptı: “77 yıllık sürgünün ardından Kırım Tatarları, Kırım’ın yasadışı ilhakıyla karşı karşıya. Türkiye, acılarını aşmak, barış ve refaha kavuşmak ve kimliklerini korumak için yakınlarıyla birlikte mücadele etmeye devam edecektir. ”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Sakharova, “Bu retorik devam ederse Türkiye’de de benzer konulara odaklanmamız gerekiyor. Bunu yapmak istemiyoruz, umarım bugün Türk Dışişleri Bakanlığı bizi dinler. Bu, Türkiye’nin Kürt sorununun açık bir göstergesi olmalıdır.

Şu anda Türkiye’nin Rusya ve NATO ile ilişkilerinde en önemli konu Ukrayna krizidir.

Yaser Yakış

Birkaç gün sonra Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, “Ukrayna’nın Kırım’ı işgal etme çabalarını teşvik etmek, Rusya’nın bölgesel bütünlüğünü işgal etmekle eşdeğerdir” dedi. Daha sonra Türkiye’yi “Rusya’nın meşru endişelerini dikkate almaya” çağırdı.

READ  Avrupa'nın Türkiye'yi fethi Üstat Çalhanoklu'nun ayaklarında

Tatarlar anlatılmaz zorluklar yaşadılar, ancak bu sorun Kırım Ukrayna’nın bir parçası olduğunda da mevcuttu ve ardından Türkiye haklarını ve mülklerini geri almak için Ukrayna makamlarıyla sessizce müzakere etti. Rusya’nın Kırım’ı ilhakının Tatarlar için daha fazla sıkıntıya yol açıp açmadığı şüpheli. Birleşmenin kabul edilemezliğinden bağımsız olarak, Ukrayna vatandaşı olmaktan mı yoksa Rus vatandaşı olmaktan mı mutlu olacaklarını bilmiyoruz.

Kırım’ın Rusya’nın deniz stratejisine yaptığı vurgu göz önüne alındığında, Moskova’nın ilhakını geri çekmesini beklemek gerçekçi değildir. Dolayısıyla Türkiye, Tatarların davasının korunmasına ve tanıtımına katkıda bulunmak istiyorsa, Rusya ile işbirliği yapmak ve müzakere etmek en makul politikadır.

Türk-Rus ilişkilerini baltalayan bir diğer tartışmalı konu da, Türkiye’nin Ukrayna’ya silahlı insansız hava araçları satışı ve büyük Donetsk-Luhansk ihtilafında Kiev’e siyasi desteğidir. Kahire’de Türk dronlarının Ukrayna’ya satışına ilişkin yorum yapan Lavrov, “Hepimiz Türkiye ile temas halinde olan sorumlu ülkeleriz – durumu analiz etmemiz gerekiyor, rejimin bitmek bilmeyen açıklamaları Kiev. Onları bu askeri duygulardan beslenmemeleri konusunda uyarıyoruz. “

Moskova, Nisan ayında Türkiye’nin yaklaşımından memnuniyetsizliğini korona virüs salgınına bahane olarak Türkiye ve Rusya’daki çeşitli destinasyonlar arasındaki ticari uçuşları kullanarak gösterdi. Başlangıçta 1 Haziran’a kadar askıya alındılar, ancak bu geçen hafta 21 Haziran’a uzatıldı. Daha fazla askıya alma, Türkiye’nin turizm sektörüne önemli zararlar verebilir.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden ile 14 Haziran’da yapılacak NATO zirvesinde yapacağı görüşme öncesinde Türkiye, Rusya ile ilişkilerini yeniden yapılandırmanın ne kadar kozmetik olması gerektiğini ve bazı jestleri fark etti. Türkiye’nin NATO forumlarındaki hamlesi, koalisyonun Belarus’a muhalif gazeteci Roman Protoseviç’i gözaltına almak için Minsk’e zorla bir yolcu uçağı indirdiği yönündeki eleştirilerini azalttı. Bu yaklaşım, Moskova’nın Belarus rejimini desteklemesi için bir iyi niyet işareti olarak görülmelidir. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ikinci bir jestle, Rus uzmanların Türkiye’nin S-400 füze savunma sistemini çalıştırmasında Türkiye’ye yardım etmek için evlerine gönderileceğini söyledi. Ancak Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, çalışmaları bittiği için geri döndüklerini söyledi. Biden bu kozmetik jestlerden etkilenmedi.

READ  Türk polisi İstanbul'da kaçırılan 415 tarihi esere el koydu

Erdoğan ve Fiden arasındaki anlaşma 14 Haziran’da müzakere edildiğinde her şey eninde sonunda çözülecek.

  • Yaser Yakış, Türkiye’nin eski dışişleri bakanı ve iktidardaki AK’dir. Partinin kurucu üyesidir. Twitter: ayakis_yasar

Feragatname: Bu bölümde yazarlar tarafından ifade edilen sahneler, kendilerinin ve Arapça haberlerin görüşlerini yansıtmayabilir.