Haziran 17, 2021

Teknolojihaberleri

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlasına dair en son haberler…

Türkiye’nin batısında çalınan tanrıça Kibele’yi yeniden ağırlayacak yeni müze

Yaklaşık 40 yıl önce kaçırıldıktan sonra Türkiye’deki Afionkarahisar’a dönen Anadolu ana tanrıçası Saiful’un mermer heykeli, ilk keşfedildiği kentte yapım aşamasında olan yeni bir müzede sergileniyor.

Tarih öncesi zenginlik ve bolluğun vericisi ve koruyucusu olduğuna inanılan 1.700 yıllık Cybel heykeli, 1970’lerde Türkiye’den kaçırılarak İsrail’de satıldı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’nun yoğun çalışmaları sonucunda, Sanat eseri bir müzayede evinde satılmadan önce kurtarıldı Amerika Birleşik Devletleri’nde Aralık 2020’de.

Mermer heykel kısa bir süre sonra İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek ve Afyongrahisar’da yeni yapılan Müze’ye nakledilecek. Bu arada Afyongarahisar’daki müzenin inşaatının önümüzdeki yıl Mayıs veya Haziran ayına kadar devam etmesi ve tamamlanması bekleniyor.


Kıbrıs’ın mermer heykelinin iki yanında aslanlar var. (Arşiv fotoğrafı)

Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanner müze hakkında bilgi verdi.

“Sibyl Thai Tanrıçası’nı önemli bir yerde sergileyeceğiz. Tabi ki arkeoloji müzesi olmayacak. Bakanlık olarak burada farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Sadece arkeolojik eserler değil, müzikle ilgili müzeler de bunlardan biri. şehirdeki nadir eserler,” dedi Tanner.

Tanner, müzik müzesinin yeni kampüste Türkiye’nin ilk yumurta ve sanat müzesine bağlanacağını kaydetti. “Yani birçok birimi olan bir müzeden bahsediyoruz. Yani ziyaretçilerin uzun süre mutlu kalabilecekleri bir yer hazırlamış olurduk” dedi.

Tanner, Roma dönemine veya daha önceki ya da daha eski dönemlere ait eserlerin sergileneceği Doğu Roma Sergi Salonu’na yerleştirilecek antik bir heykelle müzenin siber sergilerin yer alacağı bir alan hakkında da bilgi verdi.

Kibele’nin tarihi, Tayland tanrıçasına Akdeniz’de binlerce yıl tapınıldığı tarih öncesi zamanlara kadar uzanır. Kibele’nin heykelinin her iki tarafında tanrının doğa ve hayvanlar üzerindeki hakimiyetini gösteren aslanlar vardır.

Eski sosyal ve dini yaşamda insanlar, dileklerini yerine getirmeleri veya özün tadını çıkarmaları umuduyla tanrılara ve tanrıçalara maddi nesneler şeklinde adaklar sunarlardı. Tapınaklarda ve kutsal alanlarda tanrılara verilen hediyeler böyledir.

READ  FSP Gençlik Meclisi, Der Azor'daki Türk saldırılarını kınadı - ANHA | HAWARNEWS

Kişinin sosyal ve ekonomik durumuna bağlı olarak, bu teklifler basit bir çakıl taşından karmaşık heykellere kadar değişebilir.

Kitabesine göre Kibele heykeli, 12 büyük Yunan tanrısı olan 12 Olimposlu’ya Cideropolis Asclepiates’e adak olarak sunuldu.

Heykelin kaidesinde şöyle yazıyor: “Hermios’un oğlu, Cideropolis’li Asclepiates, on iki Olimpiyatçı için oylama heykelini dikti.”