Haziran 17, 2021

Teknolojihaberleri

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlasına dair en son haberler…

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin ilk etabı tamamlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Pathi Dunmas Cuma günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olan 271 megavat (megavat) kapasiteli Karaban Güneş Enerjisi Santrali’nin (SBP) ilk fazının tamamlandığını söyledi.

Türkiye’nin İç Anadolu ili Konya’daki Caraban fabrikasında Gözetim Kontrol ve Veri Toplama Merkezi’nin (SCADA) temel atma töreninde konuşan Dunmas, santralin Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji ihalesi olan YEKA GES- olarak da bilinen bir sonucu olduğunu söyledi. Yerli ve yabancı şirketler tarafından oldukça beğenilen 1 numaralı Türkiye’yi daha fazla adım atması için cesaretlendirdi.

Bugün Türkiye 7.154 MW güneş enerjisi ile dünyada 13., Avrupa’da 7. sırada yer alıyor. Bu sayının her yıl artmasını diliyoruz”

Dunmas, Türkiye’de enerji teknolojilerinin yerelleştirilmesinde bir dönüm noktası olacak SCADA tesisinin bugün kurulduğunu söyledi.

SCADA Merkezimiz tesisi yönetecek ve kontrol edecek, ayrıca endüstri ve uzmanlar için bir bilgi ve teknoloji platformu olarak hizmet verecek” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Warangal töreninde yaptığı konuşmada, bu proje sayesinde Türkiye’nin tek çöl bölgesi olan bölgenin ekonomiye katkı sağlamaya başlayacağını söyledi. Bu projeyi hazırlayan ekibe şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murad Damat, projenin tamamının 2022 yılı sonuna kadar tamamlanacağını ve ekonomiye önemli katkı sağlayacağını söyledi.

“Projenin yüzde 30’u tamamlandı. Tüm alan güneş enerjisi ile doldurulacak ve fosil yakıtların kullanılması önlenecek. Bu da Konya’daki insanlara istihdam sağlayacak” dedi.

Tamamlanan %20’lik karabina SBP, 2022’nin sonunda tam olarak faaliyete geçecek, ancak şimdiden elektrik üretmeye başladı.

Bir Kalion-Hanwa konsorsiyumu, 20 Mart 2017’de, Karaban’da bir tesis inşa etmek için kilovat saat başına 6.99 sent maliyetle ilk güneş enerjisi YEKA ihale girişimini kazandı. Ancak, Hanwa projeden çekildi ve China Electronics Technology Group Corporation (CETC) tesisi inşa etmeyi teklif etti.

READ  İtalya ve Türkiye EURO 2020'ye hazırlanıyor