Teknoloji Haberleri

Türkiye’nin hayat mühleti ortalaması uzadı!

dünya çapında son zamanlarda sağlık anlamında çok fazla değişiklik olmaya başladı. Koronavirüs pandemisi sebebiyle tüm dünya düzeni değişirken …

Türkiye’nin hayat mühleti ortalaması uzadı!

dünya çapında son zamanlarda sağlık anlamında çok fazla değişiklik olmaya başladı. Koronavirüs pandemisi sebebiyle tüm dünya düzeni değişirken, Türkiye genelinde enteresan bir detay yaşandı. Türkiye’nin ortalama yaşam zamanı 6 ay daha yükseldi!

Türkiye’nin yaşam zamanı 6 ay daha yükseldi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hayat Tabloları 2017-2019 istatistiklerini açıkladı. Ortaya çıkanlara göre; yeni doğmuş bir kişinin mevcut ölümlülük riskleri ile karşılaşması durumunda yaşaması beklenen ortalama yıl olarak gösterilen “doğuşta beklenen yaşam zamanı” Türkiye genelinde 2013 ila 2015 yılları içinde 78 yıl iken, 2017 ila 2019 yılları içinde 78,6 yıla yükseldi.

bunun yanısıra yine istatistiklere göre kadın bireyler erkek bireylerden daha uzun yaşıyor. Erkeklerde ortalama süre 75,9 yıl iken, bu sayı kadınlarda 81,3 yıla çıktı. Geneller yargılara göre kadınlar erkeklerden 5,4 yıl kadar daha uzun yaşayabiliyor.

Türkiye’de 30 yaşındaki bir insan için kalan ortalama yaşam zamanı 50 yıl olarak belirlenirken, kadınlarda 52,5 yıl, erkeklerde ise 47,6 yıl olarak kayıtlara geçti. Arada 4,9 yıl fark olduğu yaşandı.

65 yaşındaki bir kişinin ortalama kalan yaşam zamanı ise 18 yıl olarak açıklandı. Kadınlarda 19,6 yıla ulaşırken, erkeklerde ise 16,3 yıl olarak hesaplandı ve aradaki fark 3,3 yıl oldu.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ