Teknoloji Haberleri

Twitter ve Facebook’dan Rusya’ya uydurma hesap operasyonu

sosyal paylaşım sitesi devleri Sosyal paylaşım sitesi Facebook ve Sosyal paylaşım sitesi Twitter, Rusya hükumetiyle bağlantısı olduğu tespit …

sosyal paylaşım sitesi devleri Sosyal paylaşım sitesi Facebook ve Sosyal paylaşım sitesi Twitter, Rusya hükumetiyle bağlantısı olduğu tespit edilen hesapların sistemlerinden kaldırıldığını açıkladı. Yapılan açıklamalarda sahte hesap operasyonu faili olarak Moskova hükumetine yakınlığıyla bilinen ve 2016 Amerika Birleşik Devletleri seçimlerine müdahale etmekle suçlanan İnternet Araştırmaları Ajansı (IRA) gösterildi.

Sahte hesap operasyonu Rus hükumetine dayanıyor

Söz konusu operasyon, kar amacı gütmeden İngilizce ve Arapça yayın yapan haber sitesi PeaceData üstünde yoğunlaştı. Sosyal paylaşım sitesi Twitter yaptığı açıklamaya göre Kuzey Afrika, Orta Doğu ve İngilizce konuşulan ülkelerde tesirli olma amacı güden yapıyla ilgili 5 hesabı askıya aldı. Açıklamada “Rus devlet kurumlarına atfedebileceğimiz bu manipülasyon platformuna ait 5 hesabı askıya aldık” ifadeleri kullanıldı. Sosyal paylaşım sitesi Facebook cephesinden gelen açıklamada ise kurum içi hizmet kaidelerinın ihlali gerekçesiyle 13 hesabın ve 2 sayfanın kapatıldığı açıklandı. bunun yanısıra hesapların sahte isimler ve profil resimleri kullandığının altını çizen Sosyal paylaşım sitesi Facebook, olayın farkında olmayan freelance yazarların da PeaceData sitesi için yazdıklarını sözlerine ekledi

İki platform da operasyonun sınırlı bir aşamada başarılı olduğunu ifade ederken, gelişmenin Trump ve Biden içindeki başkanlık seçiminden iki ay evvel vuku bulması kafalarda soru işaretleri yarattı.

2016 yılı başkanlık seçimlerine Rus müdahalesi içerisinde avukat Robert Mueller’in yürüttüğü soruşturmanın bir parçası olan IRA, konuyla ilgili suçlanan 3 Rus firması ve 13 kişinin içinde bulunuyordu. Mueller, 2016 yılı seçimleri için yaptığı araştırma için 2 yıl harcamıştı. Lakin bir kanıt bulamamasına rağmen Rusya’nın Donald Trump’ın kampanyasından yararlanma niyetiyle müdahalesi olduğu sonucunu yayınladığı raporda aktarmıştı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ