Teknoloji Haberleri

Twitter’a dava açıldı!

Twitter’a dava açıldı!

BlackBerry, kendi teknolojisi üzerinden mobil mesajlaşma patentini ihlal ettiği iddiasıyla Twitter’a dava açtı. BlackBerry, bir süre önce akıllı telefon üretiminden uzaklaşarak, daha kurumsal çözümlere ve kendisine ait olan patent hazinesi konusuna odaklanmıştı. Buna benzer bir şekilde geçen yıl Facebook’a kendi mesajlaşma teknolojisini içeren bir patent ihlali nedeniyle dava açmıştı.

Kanadalı şirket bu kez Facebook’un rakibi olan Twitter’a karşı dava açtı. Blackberry, Kaliforniya’da bulunan ABD Merkez Mahkemesi’nde açılan davada, Twitter’ın yasadışı olarak eski mobil mesajlaşma sistem teknolojisini, Twitter uygulaması ve Twitter Reklamları başta olmak üzere bir dizi hareketleri dahil ettiğini iddia ediyor.

                                                                   

BlackBerry, kendi teknolojisinin izinsiz kullanıldığını iddia ediyor

Mahkemeye sunulan ihlal edildiği iddia edilen teknolojiler, gönderilen mesajı bir alıcı okuduğunda, bir geribildirim dizisi ve mesaj göstergesini sıfırlayan bir yazılımla alakalı. Ayrıca Twitter’ı “bir alıcının bir konuşma içinde mesaj okuyup okumadığının anlaşılmasını sağlamak için” teknolojisini kullandığını söylüyor. Ve kullanıcıların bir veri merkezi sunucusu üzerinden bilgi içeriğini görüntülemesine izin veren sisteminden de alıntı yaptığını belirtiyor. Yani, bu dava, Twitter’ın, kullanıcı istatistikleri, ilgi alanı ve mobil cihaz konum verilerine dayanarak BlackBerry’nin reklam hedefleme tekniklerini yasadışı olarak kullandığını iddia ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ