Teknoloji Haberleri

Ülkelere nazaran iPhone 11 fiyatları nasıl değişiyor?

Geçen yıl ailenin düşük fiyatlısı olarak piyasaya sunulan iPhone 11, dünyanın en çok satan mobil cihazları içinde girmiş bulunuyor. Gerek evvelki …

Geçen yıl ailenin düşük fiyatlısı olarak piyasaya sunulan iPhone 11, dünyanın en çok satan mobil cihazları içinde girmiş bulunuyor. Gerek evvelki iPhone modeline göre bir kamera daha eklenmiş olması gerekse başarılı teknik donanımlarle kullanıcıların beğenisini toplamış gibi görünüyor. Peki ülkelere göre iPhone 11 fiyat aralıkları nasıl değişiyor?

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, farklı ülkelerde farklı iPhone 11 fiyat etiketleri bulunuyor. Ülkenin vergi yüzdesine göre fiyat etiketinde değişiklikler yaşanan iPhone 11 için bazı ülkeler gerçekten Amerika Birleşik Devletleri’deki fiyatının oldukça üstünde sayılar ödüyor.

Ülkelere göre iPhone 11 fiyat aralıkları büyük oranda değişiyor

Amerika Birleşik Devletleri’de iPhone 11’in iPhone X‘ten daha ucuza mal olduğu duyurulurken, diğer birçok ülkede durum böyle değil gibi görünüyor. iPhone 11, dünyanın değişik ülkelerinde olduğundan çok daha pahalı hale geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’de 64 GB bir iPhone 11 almak isterseniz ortalama 750 dolar ödüyorsunuz. Hindistan’da ise aynı telefon vergilerden kaynaklı olarak 900 dolara kadar çıkıyor. Hindistan’da işler iPhone 11 Pro’ya gelince daha da pahalı bir hâl alıyor. 64 GB’lık bir iPhone 11 Pro, almak isteyen bir kişi Amerika Birleşik Devletleri’ye oranla yüzde 29 daha fazla ödüyor.

iPhone’un Amerika Birleşik Devletleri haricindeki ülkelerde daha pahalı olmasının ana sebeplerinden biri, ülkelerin yerel vergi sistemleri. Amerika Birleşik Devletleri’de satış vergisi düşük Bunun yanı sıra Japonya’da da benzer bir satış vergisi bulunuyor bu nedenle iPhone 11’in fiyat etiketleri de birbirine daha yakın.

Hindistan’a gelince, Apple’ın ülkede bir üretim merkezi yok. Hindistan’ın Apple’ın ürünleri için ithalat vergisi ödemesi gerekiyor. Aynı durum Türkiye için de geçerli. Şu an 64 GB versiyonuyla iPhone 11 Türkiye’de 7 bin 999 TL’ye satılıyor.

iPhone 11 için; Çin’de yüzde 2’lik bir artış görülüyorken, Avustralya’da yüzde 9’luk bir artış ve Fransa’da yüzde 17’lik bir artış karşımıza çıkıyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ