Teknoloji Haberleri

USB 4.0, Saniyede 40 GB Veri Aktarabilecek

USB 4.0, Saniyede 40 GB Veri Aktarabilecek

USB, farenizi veya yazıcınızı PC’nize takmak için daha iyi bir bağlantı noktası olarak ortaya çıktığından beri çok yol kat etti. Ve teknolojinin en son sürümü olan USB 4 ile birlikte ürünlerin piyasaya sürülmesiyle gelecek yıl daha da büyük bir adım atacak.Bu hafta açıklanan USB 4, saniyede 40 gigabite veri aktarımı sunacak ve bugünün USB 3.2 hızını iki katına çıkaracak. Üstelik, başka gelişmeler de var; USB, Intel’in özgürce paylaşmaya karar verdiği rekabetçi bir premium format olan Thunderbolt’ın teknolojisini uyguluyor.
Technalysis Research’ün analisti Bob O’Donnell, “Her şeyle çalışan bir bağlayıcı alıyoruz, Thunderbolt’un asla kaçınmadığı birinci sınıf iş,“ yüksek kaliteli performans sunuyor ve sadece yüksek kaliteli sistemlerde çalışmıyor ”dedi. “Sonunda, hayat herkes için çok daha kolaylaşacak.”
USB’nin tam olarak ne olduğu ve ne olmadığı konusunda birçok ayrıntı, hatta kafa karışıklığı var. Sizler için bu duruma açıklık getirdik.
USB 4’ten ne tür bir hız artışı elde edeceğiz?
Bugünün cihazları genellikle USB 3’de şu hızlara sahip: 5Gbps, 10Gbps ve en yeni, 20Gbps. USB 4, 40 Gbps’ye ulaşacak. Harici bir sabit sürücüde depolanan video düzenleme veya birkaç 4K monitör kullanma gibi veri ağırlıklı işler için kullanışlıdır. USB 4, monitörlere, sürücülere, ağ kablolarına ve diğer cihazlara bağlanmak için dizüstü bilgisayarınızda tek bir bağlantı noktası kullanan bağlantı istasyonlarını da iyileştirmektedir.
Fakat her cihaz maksimum 40Gbps’ye çıkamayacak. Örneğin, telefonlar, yalnızca birden fazla monitöre ve diğer cihazlara taktığımız için genellikle daha düşük hızları destekleyebilir.
Ama hızdan daha fazlası var.
Evet. USB 4’ün içereceği Thunderbolt teknolojisi, harici monitörleri veya TV’leri çalıştırmak için gereken videonun yanı sıra harici sürücüler, flash kart okuyucular ve diğer aygıtlarla değiştirilen verileri de çalıştırmaya yardımcı olur. USB Uygulayıcılar Forum Başkanı – USB-IF – teknolojiyi yöneten Brad Saunders, “Artık aynı anda çalışan birden fazla ekrana ve aynı anda birden fazla veri uygulamasına sahip olabiliriz” dedi.
Ek olarak, USB 4, Thunderbolt’ta olduğu gibi, harici grafik kartlarını dizüstü bilgisayarınıza takmanıza izin verecek kadar güçlü olacaktır. Dizüstü bilgisayar grafik çiplerinin sağlayabildiğinden daha fazla grafik gücü isteyen oyuncular, video editörleri ve fotoğrafçılar için oldukça faydalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ