Teknoloji Haberleri

Uydu İnternet Hoş Ancak İşin Bir de “Karanlık” Tarafı Var

İnterneti tüm dünyaya yaymak için şimdiye kadar kablo döşenmeyen yer hemen hemen kalmadı. Okyanusların dibinden geçerek kişilerı birbirine …

Uydu İnternet Hoş Ancak İşin Bir de “Karanlık” Tarafı Var

İnterneti tüm dünyaya yaymak için şimdiye kadar kablo döşenmeyen yer hemen hemen kalmadı. Okyanusların dibinden geçerek kişilerı birbirine bağlayan interneti daha fazla yayma düşüncesi için ise bir süredir ise gözler gökyüzünde çevrilmiş durumda. Daha evvel Google’ın da bu hususta çalışmaları olmuştu Lakin noktayı Elon Musk koydu ve Starlink projesini resmen başlattı.

Starlink projesi ile dünya yörüngesine yerleştirilen uyduları ile beraber artık internet gökyüzünden dağıtılacak. Böylece yerel noktalara uzak yerleşim yerlerinde yahut çalışma noktalarında da ulaşılabilecek bir şebeke kurulabilecek. Peki, uzaydan gelen bir bağlantı ne kadar güvenli?

Oxford Üniversitesi James Pavur’un yaptığı deneylere göre uydu yoluyla internet  bağlantısı pek güvenli değil. En azından şimdilik öyle görünüyor. Zira Pavur yaptığı testlerde, 18 uydunun gönderdiği sinyali yakalamayı ve içeriğini çözmeyi başarmış.

Bu sinyaller içinde, Çinli bir uçağa gönderilen navigasyon bilgileri ile Mısırlı bir petrol tankerinden gönderilen iletilar da varmış. Bu da uydudan sağlanan internet fikrinin pek de güvenli olmayabileceği düşüncesi için oldukça yeterli. En azından şimdilik…

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ